Nový projekt pro bezpečnější internet
Kdyby se příslovečný džin zjevil ze své láhve a zeptal se uživatelů internetu na jejich tři přání, uslyšel by zřejmě toto: přáli bychom si lepší ochranu před hackery, větší bezpečnost při finančních transakcích a vývoj nových aplikací, které by usnadnily život. Džin ve své láhvi asi zůstane, ale vývojáři nyní internetovým uživatelům vycházejí vstříc. Pod taktovkou National Science Foundation již po nějakou dobu vzniká projekt, který je nazýván GENI (the Global Enviroment for Network Innovations). GENI je v podstatě experimentální testovací síť, která má za úkol zkoušet nové technologie, aniž by se poškodil internet. Mělo by se jednat o platformu, která je určena pro počítačovou síť 21. století.
Ta by měla odstranit řadu omezení, kterými je dnešní internet ještě protkán. Zapomeňte na pakety, GENI vytvoří nové způsoby síťování. Do projektu nyní vstupuje i jeden z tvůrců arpanetu, z nějž se později vyvinul internet, společnost BBN Technologies. To znamená nejen přísun zkušeností, ale i to, že vývojáři budou na GENI konečně moci pracovat na plný úvazek. BBN Technologies totiž dokázala získat grant ve výši 10 milionů dolarů. „Chceme využít ty nejlepší síťové inženýry, designéry a inženýry,“ prohlásil ředitel projektu Chip Elliott. Pokud bude nová síť zprovozněna, vyvolá to u počítačových výrobců změnu hardwaru. Ovšem, internet i GENI mohou vedle sebe běžet paraleleně.
Japonci chtějí více pracovat z domova
Díky internetu a dalším komunikačním technologií svět stále více ovládá trend práce z domova. Japonská vládá si dokonce vzala za úkol do tří let zdvojnásobit počet lidí, kteří tímto způsobem pracují. V současnosti si tímto způsobem vydělává desetina Japonců. Vládu země vycházejícího slunce k tomuto opatření vede snaha o zvýšení porodnosti. Demografové totiž varují, že v následujících 40 letech se počet obyvatel japonských ostrovů sníží o třicet procent. Podle odhadů žilo v roce 2005 v Japonsku 127 miliónů obyvatel.
Společnostem, ve kterých zaměstnanci budou moci pracovat ze svých domovů, budou poskytnuty daňové úlevy. Vládní plány ocení asi nejvíce ženy, které kvůli mateřství musely opouštět svá pracovní místa a ztrácely kontakt s vývojem v jejich oborech. Řada z nich totiž dává přednost kariéře před zakládáním rodiny. Vzhledem k tomu, že trend snižování populace se vyskytuje i v Evropě, například v České republice je obzvlášť zřetelný, možná by se Brusel mohl japonským nápadem inspirovat.
V internetových obchodech je nejoblíbenější elektronika
Zákazníci, kteří hledají zboží v internetových obchodech pomocí vyhledávače Jyxo (http://zbozi.jyxo.cz/), mají zájem především o mobilní telefony, digitální fotoaparáty a televizní přijímače
Nejčastěji hledaným druhem zboží mezi nejpopulárnějšími dotazy jsou bezesporu mobilní telefony. Uživatelé je hledají téměř v polovině případů (48,4%), následují je digitální fotoaparáty (14,6%) a televizní přijímače (7,6%).
Zajímavý je souboj jednotlivých značek. U mobilů vedou Nokia a Sony Ericsson, významný podíl však získali asijští výrobci „chytrých“ telefonů s vestavěným operačním systémem. Mezi nejčastěji hledané televizní přijímače se kromě klasických televizorů zařadily také přijímače určené pro připojení k PC od firem Leadtek a TechniSat. Mobilní telefony i televizní přijímače uživatelé hledají zadáním jména výrobce a typového označení.
Nelegálního softwaru ubývá
Společnost Microsoft v průběhu prvního čtvrtletí roku 2007 zkontrolovala pravost operačního systému Windows XP a Windows Vista na více než 750 tisících počítačích v České republice. 18 procent z počítačů, které prošly ověřením, obsahovalo nelegální verzi operačního systému. Za rok 2006 prošlo ověřením téměř 2 200 000 českých počítačů, 26,5 procent z nich obsahovalo Windows s neplatnou uživatelskou licencí. Na nabídku na zvýhodněnou legalizaci operačního systému reagovala v roce 2006 i v prvním čtvrtletí letošního roku přibližně čtvrtina uživatelů.
„Naše zjištění ukazují, že čeští uživatelé pochopili, jak důležité je používat kvalitní operační systém s platnou licencí a respektovat duševní vlastnictví,“ říká Tomáš Koška, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft. „Legální Windows uživatele zbavují obav z možného postihu a zajišťují jim přístup ke stovkám aplikací a nástrojů, které usnadňují práci s počítačem.“
Internetem proti kouření
Kuřáci to mají stále těžší. Evropa proti nim zahájila téměř křižácké tažení, cena cigaret neustále stoupá. Pro toho, kdo se rozhodl přestat kouřit, se na webu objevila zcela nová stránka: www.odvykanikoureni.cz. Na této stránce lze své problémy spojené s kouřením probrat s lékařem, na diskuzním fóru je možné podělit se o své zkušenosti a neschází zde ani seznam nekuřáckých restaurací.
Že takový web má smysl, dokazují následující čísla: v České republice cigaretám holduje 25 procent populace. V kritické věkové kategorii mezi 15 až 18 lety je toto číslo ještě vyšší – až 50 procent. Na následky kouření přitom v naší zemi ročně umírá 18 000 lidí, což je stejné, jako by každý rok ČR přišla o město velikosti Dvora Králové nad Labem. Další dva tisíce pak zemřou na následky pasivního kouření.