Domů     Zajímavosti
Šok: Lidé prý žili v době dinosaurů!
21.stoleti 19.6.2007

Že Země není středem vesmíru a Slunce kolem ní neobíhá, věděli už Galileo Galilei nebo Jan Kepler. Nicméně, ještě v tomto století lze nalézt řadu lidí, kteří to dosud nevědí!Že Země není středem vesmíru a Slunce kolem ní neobíhá, věděli už Galileo Galilei nebo Jan Kepler. Nicméně, ještě v tomto století lze nalézt řadu lidí, kteří to dosud nevědí!

Nedávno proběhla v Evropské unii a v Rusku dvě na sobě nezávislá sociologická šetření. Výzkumníci chtěli zjistit, jak obyvatelé EU a Ruska znají základní vědecké poučky. Výsledky výzkumu byly překvapující a pro někoho možná i šokující. Celá čtvrtina Rusů je totiž přesvědčena, že Slunce obíhá kolem Země. U Evropanů je ale situace ještě horší – tomu, že Země je středem vesmíru, věří dokonce celá třetina jejích obyvatel.

Dobrý výsledek Čechů
Na poplach by měla začít bít především místa, která jsou odpovědna za vzdělání. Nejen že se v poslední době výrazně snižuje historické povědomí, tento trend už pohlcuje i přírodní vědy. Například 30 procent Rusů uvedlo, že první lidé žili ve stejné době jako dinosauři. 57 procent obyvatel Ruské federace zas tvrdí, že veškerá radioaktivita je dílem člověka. Téměř 20 procent Evropanů pak nemá tušení o tom, že rostliny produkují kyslík.
Nás může potěšit, že ve srovnání se zbytkem Evropské unie dopadli Češi pozoruhodně dobře. Lépe než Češi dopadli jen Švédové. Na otázky z nejrůznějších vědeckých oborů odpovědělo správně 74 procent Čechů, což je o 12 procent lepší výsledek, než byl průměr celé Evropské unie. Naši bývalí spoluobčané ze Slovenska dosáhli výsledku 67 procent, tedy i oni jsou „nadprůměrní“.  
  
Mohou za to média?
Sociologové z moskevského střediska VCIOM upozorňují na to, že za poklesem všeobecného rozhledu nestojí jen zhoršující se úroveň výuky na školách. Svou roli zde sehrávají i senzacechtivá média. Lidé se stále častěji dostávají pod vliv pseudovědeckých, mystických a nábožensky zaměřených informací.
Ruská média si přitom s oblibou utahují z Američanů a z jejich školského systému. Téměř každý týden se v tamějších novinách objevují informace, že vedle Darwinovy teorie bude na některých školách v USA probíhat i výuka kreacionistické teorie, která tvrdí, že vše, včetně člověka, je výtvorem Boha.

Podporovat, nebo kontrolovat? 
Ač tedy znalosti Evropanů nijak neohromují, věda se na našem kontinentu těší značné podpoře. Tři čtvrtiny Evropanů souhlasí s názorem, že vědecký výzkum by měl mít masivní vládní podporu. V České republice tento názor zastává dokonce 86 procent obyvatel.
Ovšem důvěra ve vědu není na starém kontinentu slepá. Polovina obyvatel se například obává vývoje geneticky modifikovaných potravin. Varující je i to, že řada lidí má dojem, že o vědecko-technickém pokroku nejsou dostatečně informováni a vývoj jim uniká. Naše redakce věří, že čtenářů časopisu 21. STOLETÍ se tento problém netýká.

Kde je Mississippi?
To, že rozeznání jednotlivých evropských států je pod rozlišovací schopnosti mnoha Američanů, je všeobecně známo. Ovšem nedávný průzkum ukázal, že mladí Američané toho příliš nevědí ani o své vlastní zemi.
Až třetina respondentů, jejichž věk se pohyboval mezi 18 až 24 lety, neuměla na mapě nalézt americký stát Louisiana. Přitom od té doby, co byl tento stát postižen ničivými hurikány, neuběhl tak dlouhý čas. Zdá se tedy, že nezanedbatelná část mladých občanů USA ignoruje dění nejen ve světě, ale i ve vlastní zemi. Polovina dotázaných pak nedokázala najít ani řeku Mississippi.
Na geografické znalosti Američanů si Evropa zvykla pohlížet s despektem, možná by však bylo zajímavé, jak by podobný průzkum dopadl třeba mezi stejně mladými Čechy.

Související články
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava už dávno strhla nálepku hornické univerzity. Naopak se v reakci na aktuální problémy skrze spojení technických, ekonomických, přírodovědných a uměleckých oborů v moderní studijní programy zaměřuje na udržitelnost. Nejlepším příkladem, jak tento posun v oblasti udržitelnosti demonstrovat, jsou jednotlivé iniciativy, které v kampusu univerzity probíhají. Spolupráce studentů, akademických pracovníků a vědců […]
Automobilka JLR na výrobu a testování elektromobilů v Coventry rozšířil svůj seznam nových zaměstnanců o nevšedního kolegu v podobě čtyřnohého robotického psa jménem Rover. Vzhledem k tomu, že testovací centrum je složité a energeticky náročné prostředí s tisíci zařízeními, které vyžaduje neustálý dohled, má Roverova role hlídacího psa pro JLR a její lidské kolegy zásadní […]
Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o jaderné obory – skoro 40% nárůst zapsaných eviduje i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), která je v Česku i ve střední Evropě již od svého založení vůdčí institucí v oblasti vzdělávání jaderných inženýrů. Studenti FJFI se teď mohou těšit […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Potraviny – tedy přesněji plýtvání potravinami. Vědci v projektu Drawdown představili 100 řešení, jak snížit dopad klimatické krize. A jako třetí nejdůležitější řešení, které má […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz