Využívají Češi dostatečně internet? Obstojí tištěné noviny v konkurenci počítačové sítě? A dokáže pomoci internet v boji proti závislostem? Na tyto otázky se v pravidelné rubrice 21. STOLETÍ pokusíme odpovědět.
Žen u internetu přibývá!
V únoru letošního roku uskutečnila agentura Markent průzkum, zaměřený na počítačovou gramotnost v České republice, kterého se zúčastnilo 1018 osob. Z výsledků vyplývá, že ač je internet suverénně nejrychleji se rozvíjející médium, více něž polovina české populace starší 18 let s ním ještě nepřišla nikdy do kontaktu. To není zrovna povzbudivá informace zvláště, když si uvědomíme, že internetová gramotnost se stává zásadním faktorem ve světové hospodářské soutěži.
Pravidelně a často pracuje s internetem 38 % Čechů, tedy asi 2,9 milionu obyvatel naší republiky, a dalších 1,7 milionu lidí k počítači s internetovým připojením zasedá příležitostně. Běžně pracuje s internetem 39 % českých mužů a 37 % českých žen. To je zajímavý posun, protože ještě před několika málo lety býval internet spíše mužskou záležitostí.
Podle očekávání se ukázalo, že internet využívá hlavně mladá generace. Mezi lidmi nad 60 let je to pouze necelá pětina. Rovněž vzdělání hraje v tomto směru úlohu, drtivá většina (93 %) našich vysokoškolsky vzdělaných spoluobčanů s počítačovou sítí pracuje.
Bitva o denní tisk
Rozvoj internetu způsobuje špatné spaní vydavatelům a šéfredaktorům tištěných periodik. Informace jsou dnes díky počítačové síti dostupnější a řada lidí si proto přestává kupovat denní tisk. Podle jednoho výzkumu se 43 % Američanů při hledání nejnovějších událostí obrací spíše k internetu a americkým novinám klesá v poslední době prodej. Jen za poslední rok tento pokles činil 2,8 %.
Podobný trend zaznamenává i evropský denní tisk. Nejkritičtější je v tomto ohledu situace ve Švýcarsku a v Nizozemsku. I proto ve většině periodik vedle „klasických“ redakcí vznikají i redakce internetové. Ty ovšem mají často sklon k bulvarizaci a zpravodajství zanedbávají.
S internetem bojuje i tuzemský tisk. Například deník Právo dával svůj kompletní obsah na web zprvu v 15 hodin, později v 16 hodin a nakonec v 18 hodin. Nyní už od této praxe upustil a na internetu lze zhlédnout jen přehled titulků deníku. Naproti tomu MF DNES je možné si na internetu přečíst každý den již od 12 hodin. Oba deníky však už dlouhou dobu mají své internetové verze, Právo je propojeno se severem Novinky, MF DNES pak se serverem iDnes.
Co nevíme o drogách?
Drogy jsou staré jako lidstvo samo a nezdá se, že by v současnosti byly na ústupu. I proto vznikl informační portál, který umožní evropským protidrogovým expertům rychleji si vyměňovat informace. Na adrese www.addictionsinfo.eu lze nalézt podrobné údaje o drogové problematice, které nashromáždili odborníci z 35 evropských zemí.
Stránky provozuje Evropská asociace knihoven a informačních služeb o alkoholu a ostatních návykových látkách (AOD). Web má 17 jazykových mutací, mezi kterými nechybí ani čeština.
Web se ale nezabývá jen tzv. tvrdými drogami, pozornost je zde zaměřena i na alkoholismus, kouření nebo třeba závislost na hracích automatech.