Domů     Zajímavosti
Komu se sítě líbí a komu ne?
21.stoleti 19.4.2007

Internet je jako „mor“, to si myslí a uvědomuje řada diktátorů, ale hlavně slouží ke komunikaci, tak ho chápou ti ostatní. Internet je jako „mor“, to si myslí a uvědomuje řada diktátorů, ale hlavně slouží ke komunikaci, tak ho chápou ti ostatní.

Vyhledávač Fidela Castra
Internet dosáhne na informace z celého světa a ani na komunistické Kubě tomu není jinak. Zdejší diktatury proto přišla se šalamounským nápadem, jak jeho vliv omezit. Kubánští uživatelé internetu mají k dispozici vyhledávač, který má ovšem malý háček, nepustí je na jiné stránky než domácí, kubánské.
Webových stránek, které mají příponu .cu, je asi 150 000 a z drtivé většiny se jedná o stránky patřící kubánským státním institucím, tedy zcela pod vlivem a dohledem státu. Kubánci si tak mohou například přečíst všechny projevy Fidela Castra, které jsou proslulé svou délkou.
Ochránci lidských práv omezený přístup k internetu ostře kritizují, kubánská vládní místa se však brání argumentem, že USA blokují podvodní optické kabely. Proto prý kubánští obyvatelé nemohou surfovat co kompletní světové síti. Kde je asi pravda?

Fotbal na internetu
Anglický fotbalový klub Chelsea Londýn, kde mimo jiné působí i český reprezentační brankář Petr Čech, zkusil zajímavý marketingový tah. Na populárním internetovém televizním webu Youtube spustil svůj vlastní kanál. Fanoušci Chelsea na adrese http://www.youtube.com/chelseafc naleznou veškeré informace o dění v klubu včetně rozhovorů s hráči, záběrů ze zákulisí nebo z tréninků. Na tvorbě stránek se může podílet kdokoliv. Vedení klubu vybízí své fanoušky, aby posílali i svá amatérská videa, která se Chelsea týkají.
Mezi zajímavosti, které lze na tomto kanále nalézt, patří třeba neoficiální hymna klubu, populární ruská píseň Kalinka. Majitelem Chelsea je totiž ruský multimilionář Roman Abramovič.
Podobný projekt existuje již nějaký čas i v České republice. Na webových stránkách populárního pražského klubu Bohemians 1905 si mohou uživatelé internetu kliknout na sekci Bohemka TV. Najdou zde rovněž rozhovory s hráči, trenéry i vedením klubu a kromě toho i záznamy některých utkání.

Útoky na mobilní sítě se množí
Podle nového průzkumu se operátoři mobilních sítí setkávají se stále větším množstvím útoků škodlivých kódů. Obnova služeb po těchto útocích stojí operátory čím dále více času i finančních prostředků.
Výzkum, na němž se podílela společnost McAfee, ukázal, že téměř polovina operátorů, jejichž síť byla v minulosti postižena malwarem určeným pro mobilní sítě, zaznamenala takový útok v průběhu posledních tří měsíců. Oproti roku 2005 vzrostl v loňském roce dvojnásobně také počet mobilních operátorů, kteří na zabezpečení své sítě vynaložili více než 200 000 dolarů (téměř 5 milionů korun).
Výsledkem průzkumu jsou například následující čísla:
Až 83 procent dotazovaných mobilních operátorů se setkalo s nákazou mobilních zařízení škodlivým kódem.
Počet oznámených bezpečnostních incidentů vzrostl v roce 2006 oproti předcházejícímu roku pětkrát.
Počet mobilních operátorů v Evropě a v oblasti APAC (Asie-Pacifik), kteří zaznamenali incidenty zasahující více než 1 000 mobilních zařízení, se v roce 2006 více než zdvojnásobil.
O 700 procent vzrostl počet mobilních operátorů, kteří museli problému mobilní bezpečnosti věnovat více než 1000 hodin práce.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz