Domů     Zajímavosti
Komu se sítě líbí a komu ne?
21.stoleti 19.4.2007

Internet je jako „mor“, to si myslí a uvědomuje řada diktátorů, ale hlavně slouží ke komunikaci, tak ho chápou ti ostatní. Internet je jako „mor“, to si myslí a uvědomuje řada diktátorů, ale hlavně slouží ke komunikaci, tak ho chápou ti ostatní.

Vyhledávač Fidela Castra
Internet dosáhne na informace z celého světa a ani na komunistické Kubě tomu není jinak. Zdejší diktatury proto přišla se šalamounským nápadem, jak jeho vliv omezit. Kubánští uživatelé internetu mají k dispozici vyhledávač, který má ovšem malý háček, nepustí je na jiné stránky než domácí, kubánské.
Webových stránek, které mají příponu .cu, je asi 150 000 a z drtivé většiny se jedná o stránky patřící kubánským státním institucím, tedy zcela pod vlivem a dohledem státu. Kubánci si tak mohou například přečíst všechny projevy Fidela Castra, které jsou proslulé svou délkou.
Ochránci lidských práv omezený přístup k internetu ostře kritizují, kubánská vládní místa se však brání argumentem, že USA blokují podvodní optické kabely. Proto prý kubánští obyvatelé nemohou surfovat co kompletní světové síti. Kde je asi pravda?

Fotbal na internetu
Anglický fotbalový klub Chelsea Londýn, kde mimo jiné působí i český reprezentační brankář Petr Čech, zkusil zajímavý marketingový tah. Na populárním internetovém televizním webu Youtube spustil svůj vlastní kanál. Fanoušci Chelsea na adrese http://www.youtube.com/chelseafc naleznou veškeré informace o dění v klubu včetně rozhovorů s hráči, záběrů ze zákulisí nebo z tréninků. Na tvorbě stránek se může podílet kdokoliv. Vedení klubu vybízí své fanoušky, aby posílali i svá amatérská videa, která se Chelsea týkají.
Mezi zajímavosti, které lze na tomto kanále nalézt, patří třeba neoficiální hymna klubu, populární ruská píseň Kalinka. Majitelem Chelsea je totiž ruský multimilionář Roman Abramovič.
Podobný projekt existuje již nějaký čas i v České republice. Na webových stránkách populárního pražského klubu Bohemians 1905 si mohou uživatelé internetu kliknout na sekci Bohemka TV. Najdou zde rovněž rozhovory s hráči, trenéry i vedením klubu a kromě toho i záznamy některých utkání.

Útoky na mobilní sítě se množí
Podle nového průzkumu se operátoři mobilních sítí setkávají se stále větším množstvím útoků škodlivých kódů. Obnova služeb po těchto útocích stojí operátory čím dále více času i finančních prostředků.
Výzkum, na němž se podílela společnost McAfee, ukázal, že téměř polovina operátorů, jejichž síť byla v minulosti postižena malwarem určeným pro mobilní sítě, zaznamenala takový útok v průběhu posledních tří měsíců. Oproti roku 2005 vzrostl v loňském roce dvojnásobně také počet mobilních operátorů, kteří na zabezpečení své sítě vynaložili více než 200 000 dolarů (téměř 5 milionů korun).
Výsledkem průzkumu jsou například následující čísla:
Až 83 procent dotazovaných mobilních operátorů se setkalo s nákazou mobilních zařízení škodlivým kódem.
Počet oznámených bezpečnostních incidentů vzrostl v roce 2006 oproti předcházejícímu roku pětkrát.
Počet mobilních operátorů v Evropě a v oblasti APAC (Asie-Pacifik), kteří zaznamenali incidenty zasahující více než 1 000 mobilních zařízení, se v roce 2006 více než zdvojnásobil.
O 700 procent vzrostl počet mobilních operátorů, kteří museli problému mobilní bezpečnosti věnovat více než 1000 hodin práce.

Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz