Domů     Zajímavosti
Amálka poradí, kde bydlet na Měsíci
21.stoleti 19.2.2007

Až se v blízké budoucnosti začne na Měsíci stavět první obydlená stanice, zaslouží se o to i vědci z České republiky. Pomoci by jim při tom měl počítač s poetickým jménem Amálka.Až se v blízké budoucnosti začne na Měsíci stavět první obydlená stanice, zaslouží se o to i vědci z České republiky. Pomoci by jim při tom měl počítač s poetickým jménem Amálka.

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) v Praze uvedl nedávno do plného provozu čtvrtou generaci superpočítače s názvem Amálka, který slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice.

Co umí Amálka?
Amálka tak není jen víla z večerníčku, ale i výkonný počítač, jenž vyhledává místa, která by byla vhodná pro zřízení lunární stanice. Ale to zdaleka není jediná činnost, kterou se tento chytrý stroj zabývá. Zkoumá například i sluneční vítr a ochranné systémy, které proti němu používají planety Země a Merkur.
Sluneční vítr jsou nabité částice, které Slunce vrhá do vesmíru. Obsahuje protony, neutrony a alfa částice, což jsou jádra hélia. Zpravidla proudí rychlostí 450 kilometrů za sekundu. Jeho zdrojem je sluneční koróna (jasně zářící okolí Slunce) a intenzita slunečního větru se zvyšuje po velkých slunečních erupcích. Vědci ještě stále objasňují mechanismus, jak mohou být částice slunečního větru urychlovány na tak vysokou rychlost.

Pozor na sluneční vítr!
Země se sice před slunečním větrem chrání magnetickým polem, přesto dokáží vyvolat nejen polární záři, ale třeba i telekomunikační poruchy. Měsíc není proti tomuto jevu chráněn, což případnou stavbu lunární stanice na jeho povrchu komplikuje. Vědci nicméně zjistili, že určitá místa na nejbližším sousedovi Země nejsou slunečním větrem tolik ohrožena.
Amálka proto bude zkoumat magnetické anomálie, které se na Měsíci vyskytují. Ty vznikají třeba tím, že Měsíc je neustále bombardován meteority. Tam, kde bude sluneční vítr dostatečně odstíněn, může začít výzkum, na jehož konci vznikne plánovaná měsíční základna.
 
Světová úroveň za zlomek ceny
Superpočítač Amálka, nejvýkonnější paralelní systém v ČR, je schopen provádět podobné výpočty na stejné úrovni, jako jiné světové superpočítače, přestože byl pořízen jen za zlomek jejich ceny – do čtvrté generace Amálky investoval ÚFA 80 000 eur.
Obsahuje 84 dvoujádrových procesorů Intel Xeon 5140 (42 počítačů) a 192 původních jednojádrových procesorů Intel Xeon s frekvencí 2,8 GHz (96 počítačů).
Amálka tak nyní ukrývá 360 plnohodnotných výpočetních jader, což představuje teoretický výkon 2,58 Tflops (2,5 biliónu operací za sekundu). „Díky Amálce můžeme pracovat na vědeckých projektech celosvětového významu po boku institucí jako ESA či NASA. Amálka tak stojí například za zcela prvním modelem magnetického pole Merkuru či studiem bezsrážkového plazmatu,“ řekl RNDr. Radan Huth, DrSc., ředitel ÚFA AV ČR. 

Co je již hotovo?
Za poslední dva roky zvládl počítač Amálka mimo jiné:
• vysvětlit řadu procesů, k nimž dochází v magnetosféře Země
•  interpretovat pozorování družice Cluster II (ESA)
• vytvořit model magnetického pole Merkuru, který je svého druhu první na světě a který slouží pro plánování družicových misí BepiColombo a MESSENGER k této planetě.

Připravované projekty
Amálka se v nejbližší budoucnosti zúčastní těchto projektů:
• studium magnetických anomálií na Měsíci, které mají podobně jako zemská magnetosféra  schopnost odstínit tok životu nebezpečného slunečního větru a jsou tak vhodným místem pro budování základen s lidskou posádkou.
• příprava klíčových misí Solar Orbiter a Solar Probe, plánovaných na příští desetiletí, jejichž cílem bude výzkum Slunce  

Ústav fyziky atmosféry AV ČR
vznikl 1. 1. 1964 a dnes patří v ČR mezi největší pracoviště zabývající se výzkumem kosmu. V roce 1994 se k ÚFA připojilo bývalé ionosférické oddělení Geofyzikálního ústavu AV ČR, čímž se oblast výzkumu rozšířila. Nyní tak zahrnuje celou atmosféru od mezní vrstvy po meziplanetární prostor.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Zajímavosti 15.11.2024
Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře. Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici […]
Příroda Zajímavosti 14.11.2024
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
Zajímavosti 1.11.2024
Dlouhodobé sezení je podle lékařů pro organismus stejně škodlivé jako kouření. Zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí, obezity a s ní souvisejících potíží, stejně jako bolesti bederní či krční páteře. Jedním z navrhovaných řešení byla práce ve stoje u tomu přizpůsobenému stolu. Nyní se ukazuje, že ani ta riziko onemocnění srdce nesnižuje. Příliš dlouhé sezení u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz