Domů     Medicína
Zázračná molekula v mozku!
21.stoleti 19.1.2007

Paměť je pro život a vývoj člověka nezastupitelným nástrojem. Díky ní se vytvářejí zkušenosti, v mozku se ukládají informace pro jejich další použití a je jednou z nezbytných podmínek inteligence. Americkým vědcům se nyní podařilo objevit molekulární základ lidské paměti.Paměť je pro život a vývoj člověka nezastupitelným nástrojem. Díky ní se vytvářejí zkušenosti, v mozku se ukládají informace pro jejich další použití a je jednou z nezbytných podmínek inteligence. Americkým vědcům se nyní podařilo objevit molekulární základ lidské paměti.

Experti z newyorského ústavu SUNY Downstate Medical Center se nyní paměti podívali blížeji na zoubek. O tom, že paměť bude mít nějaký molekulární základ, vědci už delší dobu spekulovali, ale Američanům se nyní podařilo potvrdit funkci molekuly enzymu, která má ochranu paměti na svědomí.
Tato molekula nese název protein kináza M zeta (PKM zeta) a o její existenci se již nějaký čas vědělo, leč její funkce v organismu zůstávala dosud zahalena tajemstvím. Objev amerických vědců každopádně znamená další pokrok v pronikání do tajů lidské paměti.       

Jako v počítači
Šikovná molekula má blahodárný vliv na dlouhodobou paměť. Posiluje totiž místa funkčního spojení mezi neurony (nervovými buňkami), tzv. synapse. Když se molekula potlačí, dojde dokonce i k vymazání dlouhodobé paměti.
U dlouhodobé paměti je zajímavé to, že její funkce je na chemické úrovni založena na velmi podobném principu jako počítače. Informace se do ní zapisují pomocí binárního kódu, tedy pomocí známých jedniček a nul. K vymazání v paměti uložených informací pak stačí jen zablokovat PKM zeta.
Pokud ovšem dojde k odblokování, paměť opět funguje tak jak má. Tedy další analogie s počítačem, ze kterého lze libovolně mazat a opětně nahrávat jakékoliv soubory.

Zbraň proti ztrátě paměti
Objevení funkce molekuly enzymu PKM zeta může mít dalekosáhlé dopady do léčby chorob. Některé zdravotní problémy, se kterými si dosud lékařská věda nevěděla rady, by tak mohly být vyřešeny. Určité možnosti se naskýtají například v léčbě strašáku starších lidí, Alzheimerovy choroby. Stejně tak může pomoci i v případech ztráty paměti.
Mnoho lidí zas trápí tzv. fantomové bolesti, tedy například bolesti po amputaci, kdy postižený cítí končetinu, která byla amputována. Mezi fantomové bolesti se ale řadí i jevy, kdy je zdroj bolesti vyléčen a přesto ji člověk pociťuje. Zde je tradiční medicína častokrát v koncích a postižený nevýslovně trpí, zvláště, když si uvědomí, že cesta k odstranění bolesti možná ani neexistuje.
A právě fantomové bolesti jsou vázány na paměť. „Vypnutím“ molekuly enzymu PKM zeta by mohlo dojít i k „vypnutí“ bolesti. Zatím se tento postup ověřuje v experimentálních podmínkách. 
  
Druhy paměti
Senzorická 
– vizuální, sluchová a hmatová. Díky ní si člověk pamatuje barvy, vůně, chutě nebo doteky.

Krátkodobá 
– slouží k přechodnému uchování informací. Uchovávají se v ní události, na které se člověk právě soustřeďuje. Je jí například zapotřebí k vykonání nějaké konkrétní činnosti.

Dlouhodobá 
– slouží k uchovávání informací na dlouhou dobu. Dlouhodobá paměť epizodická zaznamenává události, kdežto sémantická shromažďuje vědomosti a fakta. Do dlouhodobé paměti přecházejí některé situace a informace, které byly předtím uloženy v krátkodobé paměti.

Pozornost se upírá na koníka
Klíčem k lidské paměti je pravděpodobně zvláštní oblast mozku. Své jméno získala podle zahnutého tvaru, připomínajícího mořského koníka – hipokampus. Ten je schován pod vrstvou šedé kůry mozkové.
Pokud dojde k poškození nebo odstranění hipokampu, obvykle přicházejí výpadky paměti. Nicméně princip složitého procesu zapamatovávání si něčeho není ještě zdaleka vysvětlen, podobně jako další tajemné procesy, které se v lidském mozku odehrávají.

Související články
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz