Domů     Technika
Přečti si své ucho!
21.stoleti 20.1.2006

Ač se může zdát, že na Hi-Fi už není co zlepšovat, opak je pravdou. Jednou z možností je nejnovější technologie, která umožní vašemu přehrávači, aby si přečetl informace o vašem sluchovém ústrojí a přizpůsobil se k mu.Ač se může zdát, že na Hi-Fi už není co zlepšovat, opak je pravdou. Jednou z možností je nejnovější technologie, která umožní vašemu přehrávači, aby si přečetl informace o vašem sluchovém ústrojí a přizpůsobil se k mu.

Zvuková reprodukce na bázi Hi-Fi je v současnosti na tak vysoké úrovni, že lidské vnímání už sotva dokáže rozpoznat nějaké jemné rozdíly. Ale Ultrarealistic Surround Sound neboli individualizace virtuálního zvukového pole může pro lidské ucho znamenat další přínos.

Každý máme jiné ucho
Každý člověk je individualita, každý se nějakým způsobem odlišuje. Sluchové ústrojí není výjimkou. Rozměr i tvar ucha má každý z nás poněkud odlišný. Někdo má drobounká ouška, jiný doslova „plácačky“. Tato skutečnost je samozřejmě vědcům známa již dlouhou dobu. Nicméně, v praxi se zatím příliš nevyužívala, snad kromě experimentů, které prováděla a dodnes provádí americká armáda.
Pokud si dnes pořídíte osobní přehrávač se sluchátky, tak ta jsou standardizována a na odlišnosti jednotlivých sluchových ústrojí neberou ohled. Kvalita poslechu pak může trpět. Nanejvýš šlo zatím použít zvukové filtry, které odlišnosti zvukovodů v určité míře respektovaly. V současnosti jsou sice dostupné technologie typu SRS TruSurround, které vytvářejí virtuální zvukové pole, navozující autentický vjem okolního zvuku, ale pro poslech ze sluchátek byly jen těžko použitelné. To by se však vbrzku mohlo změnit.

Aby hudba dobře zněla…
O co tedy vlastně jde? Na speciální zařízení, které není větší než čipová karta, se uloží data, v nichž budou zaznamenány individuální fyziologické odlišnosti posluchače. Najdou se zde údaje o velikosti uší nebo hlavy, tvaru zvukovodu a dalších, na první pohled nedůležitých odlišností. Zařízení se pak vloží do přehrávače a na něm uložená data si walkman, mobilní telefon nebo MP3 přehrávač přečte. Data se po přečtení vyhodnotí a systém poslechu se automaticky nastaví tak, aby posluchači seděl „přímo na tělo“ nebo spíše na uši. Kvalita poslechu například klasické hudby se všemi jejími rozmanitostmi tak dosáhne nadoblačných výšin.

Jako ve fotoautomatu
Novou technologii Ultrarealistic Surround Sound mají na svědomí vědci z univerzit v Sydney a v Yorku. Ti  její jednoduchost přirovnávají k pořizování  fotografii v pouličním fotoautomatu.
Předpokládají, že po ukončení testování nových postupů se individualizace virtuálního zvukového pole rozšíří s nástupem wearable computers, což je počítačová technika, která se díky miniaturizaci a nanotechnologiím stane neviditelnou součástí našeho oblečení. Tato zařízení budou uzpůsobena k tomu aby je člověk mohl nosit stejně pohodlně jako brýle či hodinky. Předpokládá se, že většinou budou kombinována s rozpoznáváním hlasu a komunikačními zařízeními.

Nezkreslená reprodukce
Hi-Fi je zkratkou z anglického termínu high fidelity, (věrná nebo nezkreslená reprodukce) je označení pro elektroakustické zařízení s vysokou kvalitní reprodukcí.
Oproti tomu Wi-Fi je zkratka anglického termínu „Wireless Fidelity“ (bezdrátová věrnost, slovní hříčka narážející na Hi-Fi). Wi-Fi je standardem pro lokální bezdrátové sítě (Wireless LAN, WLAN). Cílem Wi-Fi sítí je propojení přenosných zařízení navzájem a do (např. firemní) sítě LAN, ale velmi často je také využíváno k bezdrátovému připojení do sítě Internet.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz