Hroši v africké zemi Kongo v současnosti čelí vyhynutí. Z kdysi nejpočetnější populace těchto savců na světě zbylo pouhých 887 jedinců!
Z posledního leteckého průzkumu provedeného nad národním prakem Virunga na severovýchodě země vyplývá, že z 29 tisíc zvířat napočítaných v roce 1974 přežila do dnešních dnů necelá tisícovka. Příčinou rapidního úbytku vzácných savců milujících vodu je především pytláctví a hroši často padnou za oběť i vládním vojákům či lokálním milicím. Hroší maso se prodává jako potravina a zuby obvykle končí jako součást ilegálního obchodu s kly. Cena za jednoho hrocha se přitom pohybuje kolem 50 amerických dolarů (necelých 1200 korun).
Úbytek hrochů může podle expertů ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) spustit řadu vedlejších efektů. Například hroší trus je důležitou živinou pro ryby z jezera Edward a jeho absence může vést k rychlému úbytku rybí populace. „Pokud tamní vláda nezačne brát situaci v parku Virunga vážně, nepůjde pouze o přírodní katastrofu, ale rovněž dojde k ekonomické krizi, která postihne místní komunity,“ říká Marc Languy z WWF.