Bohaté archeologické naleziště v Amazonii objevil v uplynulých dnech mezinárodní tým japonských a bolivijských odborníků.
Vědecký tým složený ze čtyř japonských a čtyř bolivijských archeologů přitom na počátku tohoto měsíce dokončil teprve první etapu svého tříletého výzkumu v oblasti jihoamerické země. Během jednoho měsíce vykopávek zde nalezl stovky starobylých předmětů, které zřejmě patřily dávné kultuře, která existovala v oblasti Llanos de Mojos na severovýchodě Bolívie tisíce let před příchodem španělských dobyvatelů.
Tato kultura po sobě zanechala na 2 tisíce umělých valů, které dávným lidem sloužily jako útočiště v době záplav, kilometry cest či obrovskou síť kanálů a jezer. První zmínky o ní pocházejí již z počátku 20. století, ale její další výzkum vždy překryl zájem o atraktivní civilizace v Andách. Archeologové teď ale v Bolivii při průzkumu jednoho z umělých kopců odhalili 12 lidských koster a 12 obrovských pohřebních uren. Dále nalezli různé náboženské artefakty, korálky, kamenné ornamenty nebo hrnčířské výrobky. Na místo se navíc vracejí k dalšímu průzkumu.