Lidé z Ameriky a obyvatelé Číny vnímají svět odlišně. Vyplývá to z nejnovější studie amerických psychologů z Michiganské univerzity.
Při pokusu s dobrovolníky z řad čínských a amerických studentů vědci sledovali, jakým způsobem lidé sledují předkládané snímky, na nichž byly zachyceny jak neživé předměty, tak zvířata. Vyšlo najevo, že Američané s evropskými kořeny se na fotografiích soustřeďují spíše na objekt v popředí, zatímco Asiaté více vnímají zobrazené pozadí a snímek jako celek. Pokud vědci dobrovolníkům opakovaně ukazovali fotografie se stejným objektem v popředí, ale různým pozadím, měli proto Číňané větší potíž určit, že se jedná o snímek, který už viděli.
Američané, jak se zdá, tedy přistupují k vizuálním vjemům mnohem analytičtěji, obyvatelé nejlidnatější země světa naopak sledují objekty na základě toho, jaký mají vztah k celku. Rozdílný pohled na svět mezi Američany a Číňany je podle psychologů dán odlišnou filozofií v obou kulturách a závěry jejich studie by prý měly být užitečnou pomůckou ve světě, kde se stále více potkávají lidé s různým kulturním zázemím.