Domů     Zajímavosti
Kde se vyrábějí závodní koně?
21.stoleti 19.8.2005

V uplynulých měsících se v médiích vyrojily zprávy o úspěšně klonovaných koních. Jak je to doopravdy? 21. STOLETÍ vás v tomto díle naší pravidelné rubriky zavede na vědecké pracoviště, které má na „výrobě“ ušlechtilých zvířat doslova lví podíl.V uplynulých měsících se v médiích vyrojily zprávy o úspěšně klonovaných koních. Jak je to doopravdy?  21. STOLETÍ vás v tomto díle naší pravidelné rubriky zavede na vědecké pracoviště, které má na „výrobě“ ušlechtilých zvířat doslova lví podíl.

Už jsme vás v našem časopise informovali o italské nadvládě na poli klonovaných koní nebo o americké radosti nad právě narozeným hříbětem, vypiplaným z kožních buněk jiného zvířete. Ale kde by byli se svými pokusy Američané nebo Italové, nebýt vydatné pomoci špičkové francouzské laboratoře Cryozootech.

Šampióni v tekutém dusíku
Ve městě Evry nedaleko Paříže se ukrývá významné vědecké pracoviště, které proslulo svým zásadním přínosem k rozvoji klonování živočichů, především koní. Právě závodní koně bývají kvůli bezpečnosti velmi často vykastrovaní, tudíž s jejich „odchodem do koňského nebe“  přichází člověk i o vynikající vlastnosti konkrétního šampióna. Právě tomu se ale Francouzi rozhodli udělat přítrž!
Jejich laboratoř slouží především jako „ledová“ buněčná banka, v níž jsou vzorky uchovávány  v tekutém dusíku při teplotách až -196 ˚C. V současnosti jsou v ní uloženy buněčné tkáně 30 špičkových závodních koní, kteří v minulosti vítězili v nejrůznějších jezdeckých disciplínách.

Obchod s koňmi
Polovina z každého vzorku přitom patří laboratoři a polovina majitelům jednotlivých zvířat, o zisk se tedy dělí. Laboratoř tak přišla na dobrý způsob, jak se i v oblasti klonování dá poměrně slušně podnikat. Navíc Cryozootech vzorky dále propůjčuje jiným vědeckým institucím, aby s nimi mohly provádět své vlastní pokusy.
Kromě koňských tkání by odborníci chtěli do budoucna uchovávat i genetický materiál živočišných druhů, které jsou v současnosti ohroženy vyhubením. Tím by také rádi dokázali veřejnosti, že klonování není nikterak v rozporu s druhovou rozmanitostí (biodiverzitou) živočišné říše, ba právě naopak.

„Potomek“ kastráta
Mezi největší úspěchy laboratoře Cryozootech patří vůbec první klon závodního koně na světě, hřebeček pojmenovaný Pieraz-Cryozootech-Stallion. Společně s italským týmem, vedeným uznávaným odborníkem na klonování, profesorem Cesarem Gallim, tamní experti přivedli 25. února letošního roku na svět klon kastrovaného mnohonásobného šampióna mezinárodních vytrvalostních dostihů Pieraze, který nikdy neměl potomstvo.
O složitosti procesu klonování svědčí množství vypěstovaných embryí, které však v drtivé většině přijdou nazmar. Početí koně Paris-Texas, jenž se nedávno narodil jako první klonovaný kůň na severoamerické půdě, například předcházelo 400 pokusů, které trvaly celé čtyři měsíce. Z velkého množství testovaných vzorků se ujalo pouze šest embryí, ale jen jedno jediné se později začalo úspěšně vyvíjet v těle vybrané klisny.
Potomek úspěšného závodníka se na dostihovou dráhu v budoucnosti nikdy nepodívá, v tom jsou zatím pořadatelé koňských soutěží neoblomní a Cryozootechu nepřejí. Podle zdrojů z francouzské laboratoře se přesto už teď můžeme těšit v příštím roce na další překvapení v podobě nových závodních koňů.

Tajnosti kolem druhého klonu
Určitě jste si všimli složitého jména Pieraz-Cryozootech-Stallion, které dostal první klon závodního koně a které v sobě ukrývá hned několik základních informací o zvířeti. Možná se proto podivujete nad stručností jména Paris-Texas. Francouzská laboratoř totiž zatím úzkostlivě tají, jaký dostihový šampión se stal dárcem buněk, z nichž vzešlo další nedávno narozené hříbě. Hnědý koník tak nezískal jméno podle svého vzoru, jak se tomu v případě klonovaných koní z Cryozootechu stává zvykem. A ptáte se, proč takové tajnosti? Laboratoř se společně s majitelem koně dohodla, že obě zvířata, dostihového šampióna i jeho klon, předvedou při společné exhibici, jakmile hříbě trochu povyroste.

Předchozí článek
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz