Domů     Zajímavosti
Chytit vítr…
21.stoleti 19.8.2005

…a zapřáhnout ho jako svého pomocníka se člověk snaží od nepaměti. Dnes jsou to narozdíl od „donquichotských“ dob vysoce inteligentní a výkonná zařízení.…a zapřáhnout ho jako svého pomocníka se člověk snaží od nepaměti. Dnes jsou to narozdíl od „donquichotských“ dob vysoce inteligentní a výkonná zařízení.

V Krušnohorské obci Petrovice právě vztyčili u nás nejmodernější a nejvýkonnější větrnou elektrárnu. První v Česku instalovaná varianta elektrárny Enercon E 70 měří od země ke středu rotoru rovných 80 metrů (o 20 metrů výše, než je špička pražské Petřínské rozhledny) a průměr její vrtule je úctyhodných 71 metrů. Výkon generátoru dosahuje 2000 kW, což by pohodlně stačilo k zásobení obce se dvěma tisíci obyvateli.
Vzhledem k velkému tlaku ekologů splňují tyto moderní elektrárny německé společnosti Enercon nejpřísnější protihlukové a další normy. Podle vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že za běžného „lučního ruchu“ (hmyz, ptáci) nelze jakýkoliv zvuk elektrárny sluchem zachytit. Nepotvrdily se ani obavy o devastaci ptactva. Rozporuplné je estetické působení „minaretu“ v krajině, neboť takový gigant se  opravdu nedá přehlédnout a je viditelný i z velké vzdálenosti.
Větrná elektrárna nové generace již nevyžaduje častou údržbu jako je například mazání pohyblivých částí, protože všechny takové operace, kromě havarijních, jsou řízeny zcela automaticky.   
  

Tecnický popis:
– Vrtuli tvoří tři listy s možností aktivního nastavení pro proměnlivý počet otáček. Natáčení jednotlivých listů je řízeno samostatnými mikroprocesory. To  umožňuje precizní a rychlé nasměrování každého listu přesně podle směru a síly větru. Listy jsou vyrobeny z epoxidové pryskyřice zesílené laminátem, což zaručuje tvarovou stálost a houževnatost i za zdejších mnohdy extrémních podmínek. Jádro listů tvoří balzové dřevo, které se ukázalo pro tyto účely jako ideální materiál. Při vysoké intenzitě větru se lopatky natočí tak, že rotor téměř znehybní. 

– Azimutové zařízení otáčí pomocí šesti mechanismů gondolou jako korouhvičkou podle směru větru.

– Jako provozní brzda slouží tři nezávislá ústrojí pro nastavení listů, která je během několika vteřin uvedou do polohy „z větru“ a celá vrtule se tak zcela zastaví. Je to například při vichřici, která by zařízení mohla poškodit.

– Kvůli bleskům jsou špičky listů z hliníkové slitiny, jejíž pás pokračuje podél přední  zadní strany listu. Výboj je sveden přes kořen listu (mimo generátor) svodnými tyčemi až do základů zařízení.  

– Bezpečnostní senzory monitorují veškeré funkce. Pokud by jeden ze senzorů zjistil poškození, zařízení se okamžitě vypne.

– Větrná směrovka (anemometr) zajišťuje pomocí azimutových motorů pootáčení gondoly do optimální polohy. 

– Vrtule se otáčí rychlostí až 80 m/s, to je 18 – 21,5 otáček za minutu. Zařízení se spouští při rychlosti větru 2,5 m/s a vypíná se při cca 30 m/s.
 
– Kabely rotoru mají dostatečnou vůli, takže se gondola může bez problémů otočit kolem své osy. Kabely se ale pochopitelně splétají. Při trojnásobném zapletení je automaticky uvedeno v chod zařízení, které je rozplete. Rotor se přitom asi na půl hodiny zastaví.

– Překážková světla pro nízko letící letouny.

– Nosníkem rotoru je vlastně dutý tubus robustní kovové konstrukce. Od jeho kořene stoupá vnitřkem bezpečnostní schodiště, po kterém je možné vystoupat až do gondoly. Pro pohodlnější výstup vzhůru je určen jednomístný výtah. V patě tubusu je umístěn „mozek“ větrné elektrárny – computerové řídící centrum, které informuje obsluhu elektrárny o okamžitém stavu veškerých funkcí.  

Popis gondoly

1) Nosník stroje
2) Azimutové motory
3) Prstencový generátor
4) Adaptér listů
5) Náboj rotoru
6) List rotoru

Související články
I když žijí ve stejných podmínkách, mají manželky tendenci žít déle než jejich manželé, a i obecně se ženy dožívají vyššího věku než muži. Proč tomu tak je? Podle odborníků za tím stojí hned několik důvodů. V České republice činí střední délka života u žen přibližně 82 let a u mužů 76 let. Podle předpovědi […]
Legálně se mladý člověk stává dospělým v 18 letech života. Podle neurovědců je to však příliš brzy. Ačkoliv růst mozek skutečně přestává už s koncem puberty, k mnoha jeho konečným úpravám dochází až do věku 25 let. Nesoulad vývoje různých částí mozku má za následek pro teenagery typické chování, z něhož vstávají rodičům vlasy na […]
Metodická příručka EKOABECEDA, vytvořená v rámci školního programu Recyklohraní a iniciativy Replastuj, se letos stala nepostradatelným průvodcem pro aktivní výuku environmentální výchovy na téměř 300 základních školách v České republice a na Moravě. Učitelé ji využili jako objektivní zdroj informací, inspiraci pro zajímavé aktivity a hravé úkoly, které otevírají dveře do problematiky plastových obalů a […]
Třetina Čechů starších 15 let užívá nikotin a mezi mladými od 15 do 24 let je tento údaj ještě vyšší. Nikotin v tomto věku užívá polovina z nich. Roste také počet mladých, kteří sahají k alternativám klasických cigaret, zejména k cigaretám elektronickým. Je to zdravější alternativa? Pokud jde o alkohol, zůstává Česká republika v mezinárodním […]
Pracují v automobilce, a přesto uprostřed pracovního dne válejí těsto na pizzu. V Toyotě totiž začali testovat první kamenné pece poháněné vodíkem na světě. Vodík jako zdroj energie otevírá nejrůznější možnosti, a zdaleka nejen v dopravě. Velký potenciál má dokonce i v kuchyni. Má totiž vysokou teplotu hoření, při němž se spojuje s kyslíkem a vytváří […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz