Mezinárodní vědecký tým nyní u octomilek odhalil gen, který ovlivňuje jejich snášenlivost vůči alkoholu. Odborníci se domnívají, že podobný gen existuje i u lidí.
Jedná se o gen, který nese název „hangover“ (kocovina). Kvůli jeho objevení prováděli američtí a němečtí vědci s octomilkami doslova psí kusy. Nejdříve je vystavili etanolovým výparům a sledovali, co to s nimi udělá. Mušky se pod vlivem alkoholu začaly chovat podobně jako lidé. Měly problémy s koordinací pohybů, s držením těla a rychle usínaly. Vystřízlivěly opět do 20 minut. Když ale vědci octomilky opíjeli opakovaně, mušky postupně zkonzumovaly více alkoholu a doba, kterou potřebovaly na rekonvalescenci, se proto prodlužovala až na 28 minut. Octomilky, které měly daný gen poškozený, nejevily ve svých zkušenostech s alkoholem žádný pokrok.
Gen „hangover“ u octomilek zároveň kontroluje reakce na stres, a proto by jeho objev u lidí vědcům mohl objasnit i to, proč člověk ve stresové situaci spotřebuje více alkoholu, aby se opil, čímž se u něj zvyšuje riziko, že se na alkoholu stane závislým. Kvůli tomu vědci na dobu 30 minut vystavili novou skupinu octomilek teplotám 37 ˚C. Po čtyřech hodinách na ně opět pustili alkoholové výpary. Mušky, u nichž šlo o jejich první zkušenost s alkoholem, spotřebovaly na to, aby se opily, mnohem více etanolu a následně střízlivěly až 29,5 minuty.