Nejnovější testy na myších prokázaly, že poškození mozku způsobené Alzheimerovou chorobou může být alespoň částečně vratné.
Svým objevem byli překvapeni i samotní američtí vědci z University of Minnesota, kteří se původně domnívali, že při testech museli někde udělat chybu. Pokusy se zvířaty proto několikrát zopakovali. Ukázalo se, že pokud odborníci geneticky pozměněným myším deaktivovali gen, který se uvádí do souvislosti s rozvojem Alzheimerovy choroby, stav hlodavců se dále nejen nezhoršoval, ale naopak se zlepšil. Myši byly opět schopné zapamatovat si nové informace, což dokázaly i v rámci testu, při němž se měly orientovat v bludišti. „Situace v bludišti byla přitom velmi podobná té, při níž na obrovském parkovišti zaparkujeme a pak si musíme vzpomenout, kde to přesně bylo,“ říká Karen Ashe, která studii vedla.
Otázkou zůstává, zda se stejný proces projeví i u lidí. Jen ve Spojených státech amerických v současnosti trpí Alzheimerovou chorobou 4,5 milionu obyvatel, na celém světě je to však mnohem víc. Vědci předpokládají, že nárůst pacientů bude s tím, jak populace stárne, ještě výrazně stoupat.