Domů     Zajímavosti
Kladivo na zákeřnou rtuť
21.stoleti 21.7.2005

Zdravotní dopady rtuti na lidské zdraví jsou dostatečně známy, ale metody prokazování její přítomnosti byly dosud zdlouhavé. Nyní však svitla naděje jak rychle rozpoznat hrozící nebezpečí a navíc je to dílo českých rukou.Zdravotní dopady rtuti na lidské zdraví jsou dostatečně známy, ale metody  prokazování její přítomnosti byly dosud zdlouhavé. Nyní však svitla naděje jak rychle rozpoznat hrozící nebezpečí a navíc je to dílo českých rukou.

S ojedinělým a ryze českým přístrojem pro měření rtuti, který se jmenuje AMA 254, nedávno přišla firma Altec, vzešlá z pražské VŠCHT. Proto 21. STOLETÍ navštívilo její laboratoř v nenápadné vilce v Horních Počernicích na okraji Prahy, za jejímiž dveřmi se vyrábí přístroj, o který je velký zájem po celém světě.

Jak se měří rtuť?
Rtuť je vysoce jedovatý prvek a navíc se s ní lidské tělo nedokáže vypořádat, hromadí se v něm. Po překročení určité dávky vám začnou padat vlasy, nastoupí poruchy paměti, vše může skončit až mentální demencí. Sledovat množství tohoto prvku v potravinách a vodě je proto nesmírně důležité. Měří se v nepředstavitelně malých koncentracích – miliardtinách gramu v litru, nebo ještě menších.  
Stará metoda měření obsahu rtuti byla velmi nepřesná a zdlouhavá a zkoumat se mohly pouze vzorky ve formě roztoku. I pevná látka se proto musela rozložit, udělat z ní kapalinu a poté se stanovovala koncentrace. Celý proces trval 48 hodin, navíc byl relativně nespolehlivý. Rtuť je totiž tekutý kov a za normálních podmínek se může odpařovat. Snadno se proto stalo, zejména byla-li obsluha málo pečlivá, že se rtuť v průběhu převádění vzorku do kapalné formy prostě ztratila.

Světová „krabice“
Na laboratorním stole leží na první pohled nezajímavá plechová krabice. Po jejím odkrytí se nám naskytl pohled na skutečně jedinečný mechanismus, který byl vyvinut na základě dvacetiletých zkušeností lidí kolem firmy.
Do přístroje je možné vložit jakýkoliv vzorek včetně pevného, například kousek masa. To je právě jeho obrovská výhoda. Dalším plusem je rychlost přístroje – vlastní měření totiž trvá pouhých 7 minut.
Automatický podavač do přístroje dopraví pevný nebo kapalný vzorek. Proud kyslíku jej poté ohřeje na 900 0C a ze vzorku se tak uvolní vše odpařitelné, tedy i rtuť. Ta spolu s dalšími látkami v podobě atomové páry (volných atomů) prochází trubicí se směsí, která dokáže odfiltrovat většinu nežádoucích prvků.

Posviťme si na rtuť
V další fázi se využívá jedné zvláštní vlastnost rtuti. Ta totiž se zlatem tvoří pevnou sloučeninu, takzvaný zlatý amalgám (podobná sloučenina se používá na zubní plomby). Po chvíli se tedy všechna „vyfoukaná“ rtuť zachytí na zlatě. Poté se zlatý drátek rychle zahřeje na 900 až tisíc stupňů a veškerá rtuť se velmi rychle uvolní. Obláček volné rtuti se pak dostává do optické části zařízení, která je pro měření tou nejdůležitější.
Zde se využívá obecné vlastnosti prvků, kdy podle Kirchhofova zákona je každý prvek schopen absorbovat takové záření, jaké při svém vybuzení sám vyzařuje. Zde je tedy obláček volné rtuti prosvěcován paprskem z výbojky, která září na vlnové délce 254 nanometru (odtud také číslo v názvu zařízení). Volná rtuť část záření pohltí a právě z tohoto úbytku se měří množství rtuti přítomné v oblaku – změří jej detektor s interferenčním filtrem, který propustí jen zářeni dané vlnové délky.

Světový unikát
Tímto originálním přístrojem je možnost měřit ve čtyřech řádech koncentrací – od setin po stovky nanogramů. Při běžných postupech se takové látky musí ředit v určitém poměru, stejným číslem se pak zpětně násobí i výsledek. Je tedy logické, že při takovém postupu může obsluha ve výsledku udělat značnou chybu. AMA ale, díky dvěma za sebou umístěným kyvetám v optické ose zařízení, dokáže nahradit toto ředění a výsledek je tedy daleko spolehlivější.  
AMA 254 (přesný název celého zařízení zní „jednoúčelový absorpční atomový spektrometr“) je přesná, vysoce selektivní (přítomnost jiných prvků nemá na měření vliv) a hlavně levná na provoz. Nabízí velmi široké použití, protože přítomnost rtuti se hlídá nejen v potravinářském průmyslu, životním prostředí, v tělních tekutinách, ve zboží, se kterým se běžně setkáváme na pultech obchodů, ale i v těžařství (rtuť doprovází zlato), hutnictví apod.

Slovníček
Absorbční atomová spektrometrie – velmi mladá metoda určování koncentrace daného prvku. První spektrometr tohoto typu byl vyroben v roce 1965, zatímco klasická spektrometrie má své počátky v 19. století.
Interferenční filtr – je založen na interferenci záření procházejícího několika vrstvami s rozdílným indexem lomu. Propouští pouze úzké pásmo vlnových délek (v podstatě jednobarevné světlo).
Kyveta –  nádoba z průhledného materiálu (sklo, křemen), do níž se nalévají absorpční roztoky ve spektroskopii a při jejích aplikacích (fotografie, reprodukční techniky).

Související články
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz