Když v lednu roku 2002 pořizovala sonda Aster termografické snímky ostrova Anathan, ležícího v Severních Marianách východně od Filipín, nikdo netušil, že jej čekají tři roky dramatických změn.
Technologií reflexní radiometrie byl pořízen snímek ostrova se dvěma vulkány spojenými kalderou (kruhovitý sopečný jícen). Do dubna roku 2005 zaznamenala družice několik nahodilých otřesů a menších erupcí. Desátého dubna roku 2003 explodoval východní kráter a vychrlil deset milionů kubických metrů vulkanického materiálu. První z obrovských erupcí proběhla 6. ledna a 6. dubna letošního roku, kdy vulkán katapultoval padesát milionů metrů krychlových žhavého materiálu.
Vulkán byl činný ještě 27. dubna, kdy jej zachytila družice Aster. Ze snímku lze vyčíst, že byl celý střed ostrova zcela zničen a pokryt sopečným popelem. Vegetace zmizela i na západní straně ostrova a dalších místech. Díky snímkům sondy Aster mají nyní vědci možnost zkoumat místo zkázy jako pod drobnohledem.
Co je to kaldera?
Z hlediska vulkanologického je kaldera rozsáhlým sopečným kráterem, vzniklým sopečnou erupcí nebo zřícením centrální části sopky do vyprázdněného magmatického kotle a erozí bočních stěn. Po obnovení vulkanické činnosti se v kaldeře vytvářejí nové sopečné kužely a vznikají dvojité nebo složené stratovulkány. Na dně kaldery bývá jezero.