Domů     Medicína
Nemocné kroky!
21.stoleti 20.5.2005

Že existují nohy krásné i řekněme méně hezké, je každému jasné. Že ale existují i diabetické nohy, o tom zas tolik lidí neví. Nejspíš by ale měli! 21. STOLETÍ se na tento problém podívalo blíže.Že existují nohy krásné i řekněme méně hezké, je každému jasné. Že ale existují i diabetické nohy, o tom zas tolik lidí neví. Nejspíš by ale měli! 21. STOLETÍ se na tento problém podívalo blíže.

Nohy patří k nejnamáhanějším částem lidského těla. Nejjednodušší „dopravní prostředek“ je proto také často postihován poruchami krevního oběhu v podobě diabetes mellitus, tedy cukrovky. Asi nejvíce by o tom měli vědět odborníci jednoho z nejmladších medicínských oborů, podiatrie, který se komplexní péčí o nohy zabývá.

Hrozí i amputace
„Cukrovka je stále rozšířenější nemocí a zčásti patří mezi civilizační choroby. Nejnovější výzkumy naznačují, že během pár let může být v České republice postižen každý desátý člověk. O zhruba stejném počtu hovoří i čísla Světové zdravotnické organizace (WHO)“, podotkla odborná asistentka MUDr. Pavlína Piťhová z 2. lékařské fakulty a nemocnice v pražském Motole, kde sídlí podiatrická poradna.   
Nemoc způsobuje mnoho problémů, ale jedním z nejčastějších je syndrom takzvané diabetické nohy, postižení nohou pacientů od kotníku směrem dolů. Projevuje se   vředy, gangrénou a v některých případech je nutná i amputace končetiny.
Léčba je nákladná a vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci a rehabilitaci. Přitom ve srovnání s běžnou populací se onemocnění dolních končetin u diabetiků vyskytuje dokonce až 50krát častěji a zmíněným syndromem trpí až 25% diabetiků.
 
Za co může cukr?
Vysoká hladina cukru v krvi je pro člověka v podstatě jedovatá a poškozuje jak nervy, tak i cévy. Proto lidské tělo bedlivě střeží jeho množství a snaží se ho udržet na uzdě. Má pro to své důvody.
 „Vysoký cukr se v podstatě váže na všechno, co v krvi potká, tedy na cévy, vazivo, tuky, bílkoviny. Tím mění fyzikální a chemické vlastnosti tkáně. Změní se tažnost, pružnost a reaktivita s jinými chemickými sloučeninami. To znamená, že se vazivo zpomaleně odbourává. Tkáně pacienta onemocnělého cukrovkou mají úplně odlišné vlastnosti než u zdravého člověka“, vysvětlila nám doktorka  Piťhová. „Diabetici mají cévy jakoby o 10 let starší a opotřebovanější než zdraví lidé.“

Nejistá chůze
Nedokrvenost (ischémie) končetiny směřuje k onemocnění cév, jejich stenóze (zúžení) a tedy ke špatnému prokrvování. Je tak snížen průtok krve v oblastech kolem lýtka, kotníku a chodidla. Snížením pohyblivosti kloubů trpí až 30% diabetiků. Pohyb takových nohou je omezený a chůze nejistá. Změnou tlaku na plosku (chodidlo) se mění i dynamika chůze, jiným způsobem se odvaluje chodidlo, noha se doslova šoupe a tlak není rovnoměrně rozložen.
V této situaci může být vážnou komplikací vřed, a to nejen kožní, ale také zasahující do podkoží nebo postihující kosti v podobě abscesu – hnisavého ložiska. Pokud na noze vznikne, je z hlediska hrozící infekce nezbytná úzkostlivá ba téměř sterilní čistota.
 
Kde nás bota tlačí?
Je velmi zajímavé, že až 60% vzniku vředu na noze z vnějších příčin je zaviněno otlakem z nesprávně zvolené obuvi. Člověk postižený tímto syndromem totiž často necítí bolest, a proto ani neví „kde ho bota tlačí“. O tom svědčí i některé případy z praxe. Žena v ponožkách věšela záclony, stoupla si na topení aniž tušila, že si zavinila popáleniny druhého stupně. Muž zase hledal zapalovač a nakonec zjistil, že ho má v botě.
Nervy mají různé druhy vláken a záleží, jestli jsou poškozeny nervy na tlak, dotek nebo teplo. Zdravé nervy jsou (jako dráty bužírkou) obaleny pochvou ze zvláštní hmoty (myelinu), a když dojde k jeho poškození, nastává porucha jejich funkce. Proto je pro pacienty s uvedenými onemocněními obrovsky důležitá péče o nohy.
Praxe ukázala, že si takto nemocní nemohou kupovat boty jen podle velikostí, ale je nutné sehnat obuv určenou speciálně pro postižené (výrobci obuvi disponují ortopedickými měřidly). Často se podceňuje i výběr ponožek. Přitom dnes se vyrábějí i velmi vhodné prstové. Ponožky nesmí mít těsné gumy nad kotníkem a ideální jsou bavlněné s elastanem.

Olivový olej i na nohy
Vzhledem ke změnám na kůži a nehtech vznikají také problémy se suchou kůží, způsobující praskliny. „Doporučuji tuto kůži odstranit, ať už tradiční nebo medicinální pedikúrou“  radí MUDr. Pavlína Piťhová. „Nesmírně důležité je rovněž promašťování pokožky. Není bez zajímavosti, že ve světě se velmi účinně kromě různých krémů používá i olivový olej. Zapomínat bychom neměli ani na desinfekci proti možným infekcím a plísním“. 

Diabetická neuropatie je poškození funkce a struktury nervů. Pacient si stěžuje na  pálení, mravenčení, někdy až bodavé a šlehavé bolesti či pocit chladných nohou.  Dostavují se poruchy vnímání teploty, dotyku, tlaku i vibrací, a proto často dochází k úrazům, například k opaření horkou vodou apod.  Špatná funkce motorických nervů může vést až k vážnému oslabení svalů nohy.

Podiatrie je moderní, vědou zabývající se studiem nohy, její anatomií, fyziologií a správnou léčbou a ošetřením zdravých i nemocných nohou. Jejím cílem je prostě komplexní péče o nohy. Patří do ní tedy i pedikúra či masáže nebo výroba speciální obuvi. V poslední době se hodně hovoří právě o pedikúře, která pomáhá od tvrdé kůže a celkově se stará o nemocné i zdravé nehty. Při tradiční „mokré“ pedikúře se nohy napřed namáčejí a pak seřezávají, pilují a promašťují. Medicinální pedikúra, kterou odborníci doporučují právě diabetikům, zas používá vysokofrekvenční frézky a brusné kotoučky.

Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz