Britští vědci poprvé prokázali léčivé účinky akupunktury. Při rozsáhlé studii se zaměřili především na zkoumání mozkových reakcí na léčbu.
Čínská léčba zabodávání jehliček do energetických bodů má dávnou tradici, přesto o ní někteří odborníci dodnes pochybují a tvrdí, že funguje pouze kvůli tomu, že lidé sami od ní očekávají, že se budou cítit lépe. Odborníci z University College London a ze Southampton University proto nyní provedli rozsáhlé testy, aby se přesvědčili, zda má akupunktura opravdu léčivé účinky, či nikoli.
14 dobrovolníků podrobili sérii experimentů, při nichž pozorovaným lidem snímali různé oblasti mozku. Při prvním zákroku vědci použili tupé jehly a pacienti si byli vědomi toho, že nepropíchnou kůži, a tudíž nemohou mít terapeutickou hodnotu. Při tomto pokusu se u lidí aktivovala pouze ta část mozku spojená se smyslovým vnímáním. Při druhém zákroku odborníci použili falešné jehly, které u pacientů vzbudily dojem, že kůži propíchly. Ve skutečnosti tomu ale tak vůbec nebylo. V tomto okamžiku se u lidí aktivovala další část mozku spojená s produkcí látek, které mohou uvolnit bolest. Při třetím zákroku se jednalo o pravou akupunkturu a u pacientů se kromě předchozí oblasti mozku aktivovala i jeho další část, která má rovněž vliv na regulaci bolesti.