Britští vědci právě vytvořili nový druh tzv. zlaté rýže, geneticky modifikované plodiny, která obsahuje velké množství betakarotenu.
Betakaroten se v lidském těle přeměňuje na vitamin A, jehož nedostatek vede zvláště v rozvojových zemích a především u malých dětí ke ztrátě zraku. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace kvůli chybějícímu vitaminu A oslepne každoročně po celém světě na 500 tisíc dětí. Díky novému druhu zlaté rýže by ale mohlo dojít k výraznému zlepšení situace, protože tato plodina obsahuje až dvacetkrát více betakarotenu než dřívější odrůdy.
Podobný druh zlaté rýže již před pěti lety vytvořili odborníci ze Švýcarska, ale jejich produkt obsahoval betakarotenu podstatně méně a jeho množství v obvyklé porci rýže nedokázalo zcela pokrýt denní dávku vitaminu A. Z toho důvodu také vědci pracovali na vytvoření nové odrůdy. Její výrobce, britská společnost Syngenta, ji nyní zdarma nabízí asijským výzkumným ústavům, které by ji už v následujících pěti letech mohly začít pěstovat na polích.