Mendelovy zákony, staré 150 let, čekají na přepsání! Američtí odborníci z Purdue University totiž odhalili, že rostliny si samy dokážou upravit poškozený genetický kód.
Vědecký tým pod vedením Roberta Pruitta zjistil, že pokud řeřicha potoční zdědí po svých rodičích chybný genetický kód, pozmění si ho tak, aby rostla správně jako její prarodiče a další předkové.
Při experimentu odborníci zkoumali rostliny, jež nesly mutaci na obou kopiích genu nazvaného „hothead“. Objevili přitom, že 10 procent z nich, přestože získaly od rodičů tento gen poškozený, kvete normálně. Rostliny mají bílé, nesrostlé květní lístky jako jejich prarodiče, u nichž se žádná genová porucha neprojevila. Vypadá to tedy, že si rostliny dokážou uchovat správnou kopii genetického kódu přes více generací a v případě zděděné poruchy ji umí použít.
Vědci zatím netuší, na jakém principu tento mechanismus funguje, ale ve výzkumu řeřichy potoční budou nadále pokračovat. Pokud by se potvrdilo, že podobně pracuje i lidský organismus, znamenalo by to převratný objev pro celé lidstvo.