Tání himalájských ledovců v důsledku klimatických změn povede v budoucnosti k mohutným záplavám a následnému suchu, které podstatně ovlivní život stovek milionů obyvatel Asie.
Vyplývá to z výsledků právě zveřejněné studie Světového fondu na ochranu přírody. Podle ní by se v průběhu příštích deseti let nejlidnatější státy světa jako Indie nebo Čína měly potýkat s katastrofálními rozmary přírody. Odborníci předpokládají, že rozsáhlé povodně vzápětí vystřídá sucho a hladina vody v řekách, které se napájejí z himalájských ledovců, výrazně poklesne. Himaláje kromě ledovcových ker, které pokrývají zemské póly, představují největší zásobárnu vody na světě a doplňují jí sedm největších asijských řek.
Přední vědci se shodují, že okamžitý zásah proti klimatickým změnám by mohl ještě proces tání himalájských ledovců zpomalit, ale už teď se na některých místech v oblasti začínají rozmary přírody výrazně projevovat. Například v Nepálu průměrná roční teplota stoupla o 0,06 °C a tři tamní řeky vykazují nápadné známky snižujícího se průtoku.