Domů     Zajímavosti
Černá ovce se stala bílou vránou!
21.stoleti 21.8.2004

V americké filmové komedii se narodí dvojčata. To není nic zvláštního. Pověstný háček je v tom, že jeden z dvojice novorozenců je černoušek. Něco podobného právě potkalo chovatele ovcí, čtyřiapadesátníka Ladislava Patáka ze Želenic nad Dřevnicí. Naštěstí se to týkalo pouze jehňátek. Přesto to vyvolalo nebývalé pozdvižení nejen v kraji kolem Zlína.V americké filmové komedii se narodí dvojčata. To není nic zvláštního. Pověstný háček je v tom, že jeden z dvojice novorozenců je černoušek. Něco podobného právě potkalo chovatele ovcí, čtyřiapadesátníka Ladislava Patáka ze Želenic nad Dřevnicí. Naštěstí se to týkalo pouze jehňátek. Přesto to vyvolalo nebývalé pozdvižení nejen v kraji kolem Zlína.

Poklidné nesčetné valašské kopce v objetí pryskyřicí vonících lesů. Dříve tady bývala orná půda, teď ji spíše vystřídala pastva pro krávy a hlavně ovce.

Jde o genetický zázrak?
Osmadvacet takových tvorů různých velikostí chová na šesti hektarech pastvin Ladislav Paták.
Upřesňuje: „Už to dělám třicet let. Tenhle koníček jsem převzal po rodičích. Máme pořád svoje ovce, které využíváme na maso. Jen obměňujeme berany. Ty nakupujeme na aukcích, což má zaručit čistokrevnost. Současně to reprezentuje francouzské plemeno Charollais, je zcela čistokrevné..“
Přesto se jedné z ovcí naráz narodili dva potomci: jedna ovečka sněhově bílá, druhá černá jako uhel. Není divu, že to způsobilo údiv i v odborných kruzích.
Pan Paták se podivuje: „ Asi jde o genetický zázrak . Za dlouhá desetiletí jsme totiž nikdy neměli jedinou černou ovci. Už nejméně dvacet roků připouštíme čistokrevného berana, takže nikdy tam žádné černé plemeno nebylo. Samozřejmě existují černá plemena. Divné však je, že toto je zcela vyšlechtěné.“

Diví se i odborníci
O unikátním případu vědí i na zlínském inspektorátu Krajské veterinární správy Zlínského kraje. Ředitel Waldemar Stiksa 21. STOLETÍ řekl: „Nestává se to příliš často, ale není to zase výjimečný zázrak. Prostě zapracovala genetika.“ Mělo se prý vyštěpit něco z dávnější minulosti.
Také další odbornice – Marie Marešová ze Svazu chovatelů a ovcí a koz v ČR tvrdí: „Plemeno není od začátku jednolité, vznikalo křížením mnoha druhů. Nejspíše zapůsobil nějaký gen některého z tisíců prapředků. Něco podobného jsem však ještě neviděla.“
Navíc se jedná o francouzské masné bílé krátkovlnné plemeno Charollais, které u nás není zas tak rozšířeno. V současné době v ČR ho ve více jak 70 stádech zastupuje asi 3 300 kusů.

Jak je to s genetikou?
Nejdůležitější vlastností populace je společný genový fond, který musí zajistit její celistvost. Individua určitého druhu jsou však zpravidla rozdělena do mnoha populací, které jsou od sebe
v různém stupni lokálně izolovány. Genový fond druhu se postupně diferencuje na rozmanité geografické podjednotky.
Koncepce druhu platná u pohlavně se množících organismů vychází z toho, že druh je skupina ostře odlišená od jiných podobných skupin a oddělená od nich tím, že se s nimi nemůže křížit (třeba koza se psem, myš se lvem apod).
U chovných zvířat hovoříme o čistokrevné plemenitbě. Tak označujeme páření jednotlivců téhož plemena. S tím souvisejí plemenné knihy; u ovcí slouží zejména k všestrannému zlepšování kvantitativních a kvalitativních užitkových vlastností zvířat. Plemenné knihy v podobě počítačové databáze vede Svaz chovatelů ovcí a koz ČR. Nyní na území naší republiky je asi třicet různých plemen ovcí.

Další článek
Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz