Domů     Vesmír
Vulkán
21.stoleti 6.5.2004

Ne, tuhle planetu v tabulkách sluneční soustavy nenajdeme. Samozřejmě, budou nám kontrovat skalní fandové Star Trecku: Vždyť je to planeta jiné hvězdné soustavy, z níž pochází sympatický hrdina nekonečného seriálu pan Spock.

Nicméně je to neoficální název planety, která by se měla pohybovat uvnitř dráhy Merkuru. Přestože byla tato planeta v minulých staletích několikrát hledána a dokonce i nalezena, s největší pravděpodobností vůbec neexistuje.

U kolébky tohoto mýtu stál francouzský matematik Urbain Leverrier (též psáno Le Verrier). V lednu 1860 se totiž pokusil vysvětlit pozorované nesrovnalosti v pohybu Merkuru existencí dalšího tělesa nebo dokonce celého pásu planetek v těsném okolí Slunce.

Objevy a omyly
Na úspěch se zablesklo až 4. dubna 1875, krátce před Leverrierovou smrtí, kdy německý astronom H. Weber nalezl na slunečním disku kruhovou skvrnku, kterou se podařilo z dalších dvou observatoří dokonce vyfotografovat. Opojení z objevu navíc podtrhl fakt, že podle předpovědi měl Vulkán procházet před Sluncem jenom o den dříve! Jenže ouha: byla to jen náhodná shoda, protože vypočtené parametry dráhy vůbec neodpovídaly těm, které byly získány při pozorování r. 1859.
Ještě fantastičtější zpráva přišla po úplném zatmění Slunce nad Spojenými státy koncem července 1878, kdy nezávisle hned dva renomovaní pozorovatelé – Watson a Swift – zahlédli v těsné blízkosti Slunce zářící bod. Každý z nich ovšem uváděl jinou polohu a James Graig Watson, profesor Michiganské univerzity, tak dospěl k závěru, že musí existovat nejméně dvě intramerkuriální planety. Později se však došlo ke shodě, že se nejspíš jednalo o dvě obyčejné hvězdy dzéta a delta ze souhvězdí Raka.
Poté následovala dlouhá pauza. Teprve v letech 1966 a 1970, opět během zatmění Slunce, vyfotografoval neznámý objekt astronom Henry Courten, ale od té doby se Vulkán už nikdy neobjevil.

Vulkán už se neukázal
Z rozboru všech pozorování vyplývá, že – pokud nešlo o známé hvězdy – astronomové pozorovali náhodné přechody blízkozemních planetek a zcela jistě pokaždé šlo o jiné těleso.
Nastala další zatmění, zdokonalovala se pozorovací technika, přibývalo pozorovatelů, avšak hypotetický Vulkán dosud nebyl objeven. Podle dnešních znalostí nadto není pro existenci planety uvnitř dráhy Merkuru dostatečný důvod. Nesrovnalosti v pohybu Merkuru totiž dostatečně vysvětluje Einsteinova „Obecná teorie relativity“.

Předchozí článek
Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz