Domů     Vesmír
Vulkán
21.stoleti 6.5.2004

Ne, tuhle planetu v tabulkách sluneční soustavy nenajdeme. Samozřejmě, budou nám kontrovat skalní fandové Star Trecku: Vždyť je to planeta jiné hvězdné soustavy, z níž pochází sympatický hrdina nekonečného seriálu pan Spock.

Nicméně je to neoficální název planety, která by se měla pohybovat uvnitř dráhy Merkuru. Přestože byla tato planeta v minulých staletích několikrát hledána a dokonce i nalezena, s největší pravděpodobností vůbec neexistuje.

U kolébky tohoto mýtu stál francouzský matematik Urbain Leverrier (též psáno Le Verrier). V lednu 1860 se totiž pokusil vysvětlit pozorované nesrovnalosti v pohybu Merkuru existencí dalšího tělesa nebo dokonce celého pásu planetek v těsném okolí Slunce.

Objevy a omyly
Na úspěch se zablesklo až 4. dubna 1875, krátce před Leverrierovou smrtí, kdy německý astronom H. Weber nalezl na slunečním disku kruhovou skvrnku, kterou se podařilo z dalších dvou observatoří dokonce vyfotografovat. Opojení z objevu navíc podtrhl fakt, že podle předpovědi měl Vulkán procházet před Sluncem jenom o den dříve! Jenže ouha: byla to jen náhodná shoda, protože vypočtené parametry dráhy vůbec neodpovídaly těm, které byly získány při pozorování r. 1859.
Ještě fantastičtější zpráva přišla po úplném zatmění Slunce nad Spojenými státy koncem července 1878, kdy nezávisle hned dva renomovaní pozorovatelé – Watson a Swift – zahlédli v těsné blízkosti Slunce zářící bod. Každý z nich ovšem uváděl jinou polohu a James Graig Watson, profesor Michiganské univerzity, tak dospěl k závěru, že musí existovat nejméně dvě intramerkuriální planety. Později se však došlo ke shodě, že se nejspíš jednalo o dvě obyčejné hvězdy dzéta a delta ze souhvězdí Raka.
Poté následovala dlouhá pauza. Teprve v letech 1966 a 1970, opět během zatmění Slunce, vyfotografoval neznámý objekt astronom Henry Courten, ale od té doby se Vulkán už nikdy neobjevil.

Vulkán už se neukázal
Z rozboru všech pozorování vyplývá, že – pokud nešlo o známé hvězdy – astronomové pozorovali náhodné přechody blízkozemních planetek a zcela jistě pokaždé šlo o jiné těleso.
Nastala další zatmění, zdokonalovala se pozorovací technika, přibývalo pozorovatelů, avšak hypotetický Vulkán dosud nebyl objeven. Podle dnešních znalostí nadto není pro existenci planety uvnitř dráhy Merkuru dostatečný důvod. Nesrovnalosti v pohybu Merkuru totiž dostatečně vysvětluje Einsteinova „Obecná teorie relativity“.

Předchozí článek
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz