Domů     Vesmír
Vulkán
21.stoleti
od 21.stoleti 6.5.2004

Ne, tuhle planetu v tabulkách sluneční soustavy nenajdeme. Samozřejmě, budou nám kontrovat skalní fandové Star Trecku: Vždyť je to planeta jiné hvězdné soustavy, z níž pochází sympatický hrdina nekonečného seriálu pan Spock.

Nicméně je to neoficální název planety, která by se měla pohybovat uvnitř dráhy Merkuru. Přestože byla tato planeta v minulých staletích několikrát hledána a dokonce i nalezena, s největší pravděpodobností vůbec neexistuje.

U kolébky tohoto mýtu stál francouzský matematik Urbain Leverrier (též psáno Le Verrier). V lednu 1860 se totiž pokusil vysvětlit pozorované nesrovnalosti v pohybu Merkuru existencí dalšího tělesa nebo dokonce celého pásu planetek v těsném okolí Slunce.

Objevy a omyly
Na úspěch se zablesklo až 4. dubna 1875, krátce před Leverrierovou smrtí, kdy německý astronom H. Weber nalezl na slunečním disku kruhovou skvrnku, kterou se podařilo z dalších dvou observatoří dokonce vyfotografovat. Opojení z objevu navíc podtrhl fakt, že podle předpovědi měl Vulkán procházet před Sluncem jenom o den dříve! Jenže ouha: byla to jen náhodná shoda, protože vypočtené parametry dráhy vůbec neodpovídaly těm, které byly získány při pozorování r. 1859.
Ještě fantastičtější zpráva přišla po úplném zatmění Slunce nad Spojenými státy koncem července 1878, kdy nezávisle hned dva renomovaní pozorovatelé – Watson a Swift – zahlédli v těsné blízkosti Slunce zářící bod. Každý z nich ovšem uváděl jinou polohu a James Graig Watson, profesor Michiganské univerzity, tak dospěl k závěru, že musí existovat nejméně dvě intramerkuriální planety. Později se však došlo ke shodě, že se nejspíš jednalo o dvě obyčejné hvězdy dzéta a delta ze souhvězdí Raka.
Poté následovala dlouhá pauza. Teprve v letech 1966 a 1970, opět během zatmění Slunce, vyfotografoval neznámý objekt astronom Henry Courten, ale od té doby se Vulkán už nikdy neobjevil.

Vulkán už se neukázal
Z rozboru všech pozorování vyplývá, že – pokud nešlo o známé hvězdy – astronomové pozorovali náhodné přechody blízkozemních planetek a zcela jistě pokaždé šlo o jiné těleso.
Nastala další zatmění, zdokonalovala se pozorovací technika, přibývalo pozorovatelů, avšak hypotetický Vulkán dosud nebyl objeven. Podle dnešních znalostí nadto není pro existenci planety uvnitř dráhy Merkuru dostatečný důvod. Nesrovnalosti v pohybu Merkuru totiž dostatečně vysvětluje Einsteinova „Obecná teorie relativity“.

Předchozí článek
reklama
Související články
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu, v tomto případě gravitačnímu. Právě gravitační síly mohou některou z planet, která dosud spokojeně obíhala svou hvězdu, udělat planetárního bezdomovce. […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Astronomům se podařilo detekovat vodní páru v protoplanetárním disku kolem hvězdy V883 Orionis. Tento objev je o to důležitější, že pozorovaná voda nese chemické stopy osvětlující její cestu ze zárodečných oblaků plynu pro tvorbu hvězd až na planety a podporující domněnku, že voda na Zemi je dokonce starší než Slunce. Objev byl učiněn při studiu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz