Domů     Medicína
Řešením pro pacienty se spánkovou apnoí může být implantát

Spánková apnoe je závažná porucha, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Postihuje 5 až 8 % dospělých, častěji muže a osoby trpící nadváho či obezitou.

Těžká spánková apnoe brání upadnutí do hlubokého spánku, který je důležitý pro celkovou regeneraci organismu. Nyní přišli vědci s unikátním řešením….

Syndrom spánkové apnoe způsobuje, že postižený přestává opakovaně během spánku dýchat. Tato diagnóza je nebezpečná v tom, že časté snižování množství kyslíku v krvi je spojeno s rozvojem závažných zdravotních komplikací, zejména kardiovaskulárních.

Vlivem apnoe se zvyšuje riziko hypertenze, cévní mozkové příhody či arytmie. U pacientů s chronickým srdečním selháním zhoršuje apnoe již existující projevy. U postižených roste i riziko vzniku diabetu či onemocnění jater.

Neschopnost nadechnout se ve spánku

Hlavními příznaky, které mohou na spánkovou apnoi upozornit, je hlasité chrápání v noci a nadměrná denní spavost a únava. Ta spolu s mikrospánky během dne může omezovat pacientovu schopnost vykonávat bezpečně své zaměstnání, zvláště jedná-li se například o obsluhu strojů či vozidel.

Tito lidé se také mohou často vyhýbat společenským událostem a omezují i své koníčky, protože se na to zkrátka cítí příliš unavení. Výsledkem pak mohou být deprese či jiné psychické problémy.

CPAP

Nejčastějším typem je obstrukční spánková apnoe, kdy k opakující se zástavě dechu dochází vlivem zablokování dýchacích cest, a to vlivem zúžení nebo kolapsu tkání v oblasti kořene jazyka a měkkého patra, což brání volnému průchodu vzduchu do dolních cest dýchacích.

Tělo trpí nedostatkem kyslíku, čehož si všimne mozek a postiženého probudí, aby se nadechl. Probuzení je obvykle krátké, takže si ho dotyčný nepamatuje. Při lehké apnoi dojde k zástavě dechu trvající asi 10 vteřin asi pětkrát do hodiny, u těžké 30 a vícekrát.

Implantát, který ovládá jazyk

To narušuje schopnost dosáhnout hlubokých regeneračních fází spánku a způsobuje ranní ospalost. U pacientů s těžkou apnoí se dosud využívala speciální maska zvaná CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), fungující na bází ventilátoru, který vytváří přetlak a zabraňuje tak kolapsu horních dýchacích cest ve spánku.

Používání masky však pacientům nebylo vždy příjemné. Nyní se objevila další možnost, jak obtíže řešit. Lékaři z University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) tento měsíc voperovali dvěma pacientkám, prvním v Anglii, implantát Genio od Nyxoah. Zařízení stimuluje podjazykový nerv.

Operace vedl spánkový chirurg Ryan Chin Taw Cheong. Během nich udělal 6 cm řez pod bradou, aby umístil neurostimulátor, následně pomocí mikroskopu propojil jeho elektrody s oběma větvemi podjazykového nervu.

Stimulátor je ovládán externím čipem, který se přilepí na bradu pomocí náplasti předtím, než pacient usne. Během spánku stimulátor vyvolává malý pohyb hřbetu jazyka vpřed, což zabraňuje jeho padání dozadu a blokování horních cest dýchacích.

Během dne lze náplast sejmout a čip dobít. Pacienti si mohou nastavit úroveň stimulace a sledovat svůj spánek v aplikaci pro chytré telefonu. Aby jim mohl být implantát voperován, musely pacientky splnit několik podmínek:

trpět vážnou spánkovou apnoí, mít BMI nižší než 35 a již dříve neúspěšně používat CPAP.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay, WikiCommons by JoJoJo04
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedostatek pohybu. Nejnovější studie však odhaluje, že viník může být ještě jeden, a to toxiny produkované škodlivými kmeny běžné střevní bakterie. K nejstrmějšímu nárůstu počtu případu kolorektálního karcinomu […]
Na poli ochrany před nechtěným početím figuruje mnoho přípravků, většina je jich však určena ženám. Muži si dosud mohli vybrat pouze mezi použitím kondomu a finálním řešením ve formě vasektomie. To by se nyní mohlo změnit, ve hře je nově ve vodě rozpustný hydrogel, známý jako Adam, který brání početí více než dva roky od […]
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
Medicína 22.4.2025
V poslední době zažívá boom tak zvaná buněčná terapie, při které je při léčbě mnoha chronických nemocí využíván hojivý potenciál vlastních kmenových buněk pacienta. Lékaři nyní testovali schopnost neuronů, neviditelných pro imunitní systém, zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby u myší a uspěli. To dává naději na budoucí úspěšnou léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění i u lidí. Buněčná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz