Honba za vyšší efektivitou solárních článků vede vědce k využívání řady komponent, které by v této souvislosti napadly asi málokoho. Inženýři z amerického MIT nedávno představili solární články, které si ke své vyšší efektivitě dopomohou pomocí upravených virů.
Podle jejich odhadů by se díky této inovaci mohla zvýšit efektivita článků až o jednu třetinu.
V čem vlastně spočívá podstata této inovace? Při vývoji nových článků vědci již delší dobu pracují s grafenovými nanotrubičkami, které napomáhají při „sklizni“ elektronů a tvorbě proudu. Tyto trubičky jsou sice velmi nápomocné, přeci jen se však neubrání citelným ztrátám.
Jejich efektivita se však výrazně zvýší, pakliže se k nim nainstaluje jakési „podpůrné zařízení“, které se na ně naváže. Toto přídatné „lešení“, které nadizajnovali vědci z MIT pod vedením prof. Angely Belcherové, má původ právě v bakteriálním viru M13. Virový peptid může být navíc geneticky upraven tak, aby vytvořil vrstvičku oxidu titaničitého, který je důležitou součástí článků.
Nanotrubičky obalené virovými peptidy jsou navíc snadno rozpustné ve vodě i při pokojové teplotě. Proces výroby článků se díky tomuto jevu nejen zjednoduší, ale i zlevní.