Srážky částic v obřích urychlovačích si pro zjednodušení můžeme představit jako kuželkové či kulečníkové koule, které se proti sobě koulí s obrovskou rychlostí. Těmito „koulemi“ není nic jiného než větší částice, tzv.
hadrony (například protony). Podle nich je ostatně pojmenován i Velký hadronový srážeč v CERNu, který v noci z 22. na 23. 4. oficiálně zlomil další z rekordů. Nový rekord se netýká energie, tedy „síly“ , s ním se „koule“ srážejí, ale jejich počtu.
Nový rekord má hodnotu 4.67 x 1032 cm-2s-1, čímž porazil předcházející rekord srážeče ve Fermilabu v Batavii ve státě Illinois, který měl hodnotu 4.024 x 1032cm-2s-1.
Vědci jednotlivé protony pochopitelně nepočítají, ale měří tzv. zářivý výkon, tedy vlastně „sílu záblesku“ paprsků. Pro objevení nových, zatím nikdy nespatřených částic, je přitom počet sražených protonů zcela klíčovým parametrem.
Higgsův boson, tedy částice, po níž vědci nejvíce pasou, se však zatím stále neobjevil. Nedávná šeptanda na internetových deníčcích několika vědců z CERNu však naznačuje, že se by se tato tajemná částice mohla fyzikům ukázat již zanedlouho.