Ekoturismus, která má sloužit k financování záchrany převzácné gorily horské (Gorilla beringei), si podle všeho začíná vybírat svou daň. Gorily umírají na lidské nemoci.
Gorily horské dnes ve volné přírodě přežívají v počtu asi 800 jedinců ve dvou rezervacích na pomezí Ugandy, Rwandy a Demokratické republiky Kongo ců. Po tisíce let žili tito primáti v téměř absolutní izolaci od populací lidských.
To se však během posledních několika desítek let radikálně změnilo. Spatřit vzácná zvířata přímo v divoké přírodě touží stále více lidí, kteří kvůli takovému zážitku neváhají sáhnout poměrně hluboko do kapsy.
Během posledních let se mezi zvířaty nápadně zvedl počet případů onemocnění respiračního systému. Ochránci proto založili Mountain Gorilla Veterinary Project, který má napomoci záchraně zvířat včasným podáním antimikrobiálních léků.
Ne vždy se však záchrana podaří. Z těl dvou mrtvých goril, matky a třídenního mláděte, získali vědci vzorky tkání, které usvědčily původce nákazy. Jednalo se virus zvaný lidský metapneumovirus, konkrétně o jeho kmen, který pochází z Jižní Afriky.
Gorily sice nezemřely na nákazu virem, ale na bakteriální plicní infekci, bez oslabení organismu bojem s virózou by však podle všeho přežily.