V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí.
Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce stoupá.
Zatímco například ve Velké Británii počet úmrtí spojených s tabákem (včetně kouření, žvýkacího tabáku a pasivního kouření) od roku 1990 klesl (o 45 %), celosvětově se tento počet zvýšil o 24,4 %. Výzkumníci uvedli, že některé země zaznamenaly dramatický nárůst.
Největší skok byl v Egyptě, kde byl počet úmrtí v roce 2023 o 124,3 % vyšší než v roce 1990.
Data ze světa
Tato analýza, kterou provedl Institut pro metriky a hodnocení zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě, vychází z dat studie Globální zátěž nemocí a byla představena na Světové konferenci o kontrole tabáku 23. – 25. června 2025 v Dublinu. Brooks Morgan, výzkumník z IHME, zdůraznil:.
„Vystavení tabáku je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, který byl identifikován ve studii Globální zátěž nemocí 2023. Podílí se na přibližně každé osmé smrti na celém světě. Zatímco některé země vidí povzbudivý pokles úmrtí souvisejících s tabákem, jiné se ubírají opačným směrem.
Tyto trendy podtrhují naléhavou potřebu urychleného zavádění a silnějšího vymáhání strategií, které prokazatelně snižují užívání tabáku.“.

Nové přístupy k odvykání a prevence rakoviny plic
Existují však i pozitivní zprávy a nové možnosti v boji proti tabáku. V další studii prezentované na konferenci výzkumníci z univerzity Fudan v Číně ukázali, že mobilní aplikace s umělou inteligencí, navržená tak, aby pomáhala kuřákům přestat pomocí přizpůsobených zpráv a her, by mohla zdvojnásobit jejich šance na úspěch.
V testu, kterého se zúčastnilo 272 kuřáků, přestalo kouřit 17,6 % těch, kteří nástroj používali, oproti 7,4 % v kontrolní skupině.
Podle české Národní linky pro odvykání kouření a Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku je úspěšnost samostatného pokusu přestat kouřit velmi nízká – přibližně 3 až 5 %. Naopak s odbornou podporou, která může zahrnovat individuální poradenství, využití moderních léků nebo kombinaci více metod, se šance zvyšuje až na 30–40 %.

Pravděpodobnost a násobení
Proto je rozumné zvážit vyhledání odborné pomoci, a to zvlášť u dlouholetých kuřáků. Právě jim je v Česku určena unikátní možnost zapojit se do programu časného záchytu rakoviny plic, který nabízí nejen vyšetření plic formou nízkodávkového CT, ale také podporu v odvykání kouření. Více informací najdete na www.prevenceproplice.cz.
Například po dvaceti letech kouření krabičky cigaret denně je riziko rozvoje rakoviny plic přibližně 20x vyšší než u nekuřáků. Proto je ideální spojit snahu přestat kouřit s pravidelnými kontrolami – pokud se nádor odhalí včas, je šance na úspěšnou léčbu výrazně vyšší.
Do programu mohou vstoupit lidé ve věku 55 až 74 let, kteří kouří nebo kouřili více než 20 let – stačí se zeptat svého praktického lékaře nebo pneumologa. Vyšetření je bezbolestné, rychlé a zdarma – a může zachránit život.
Ekonomické dopady a boj proti tabákovému průmyslu
Kromě individuálních snah je pro boj proti tabáku klíčová i celosvětová snaha a tlak na průmysl. V samostatné studii se tým z Institutu klinické a zdravotní efektivity (IECS) v Argentině zaměřil na dopad užívání tabáku v Bolívii, Hondurasu, Nigérii, Paraguayi a Uruguayi.
Vypočítali, že tabák způsobil v těchto pěti zemích s nízkými a středními příjmy více než 41 000 úmrtí a vyžádal si téměř 4,3 miliardy dolarů na léčebných výdajích, ztrátě produktivity a neformální péči.
Natalia Espínola, koordinátorka zdravotní ekonomiky v IECS, uvedla, že tato částka odpovídá přibližně 1 % kombinovaného HDP těchto zemí.