Domů     Objevy
Lunar Cruiser absolvoval první zkušební jízdu v terénu před vysláním na Měsíc
Jan Zelenka 29.5.2025

Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu.

Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News.

Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu měsíčního vozítka od roku 2019. Název Lunar Cruiser pochází od slavného SUV Land Cruiser.

NASA se v současné době připravuje na start první mise nazvané Artemis s posádkou a druhé mise tohoto programu. Ta sice nepřistane na povrchu družice, ale vyzkouší vše, co je třeba otestovat, aby posádka následného letu Artemis III mohla provést právě toto.

Prvních několik lunárních výsadků bude muset jít pěšky, bez pomoci strojů, ale od letu Artemis V, který je v současnosti plánován na rok 2030, se budou astronauti pohybovat v takzvaném lunárním terénním vozidle (LTV).

Skelet budoucího Lunar Cruiseru…

Plánuje se vodíkový pohon

O zakázku na LTV v současnosti soutěží tři společnosti, Lunar Outpost, Intuitive Machines a Venturi Astrolab. Bez ohledu na to, kdo vyhraje, půjde o beztlakovou konstrukci. To je skvělé pro cesty na krátké vzdálenosti, ale zdaleka to nestačí pro potřeby budoucího průzkumu Měsíce.

To, co Toyota navrhuje v rámci projektu Lunar Cruiser, je vozidlo, které by mohlo dopravit astronauty na vzdálenost až téměř 10 000 km a poskytnout jim potřebný kyslík a tlak, aniž by se museli obracet na skafandry a omezené zdroje, které by museli nést.

Toyota plánuje jako pohonný prostředek vodíkový pohon, který by byl podobný jako ve vodíkovém modelu Mirai s palivovými články.

Lunární křižník bude schopen pojmout dva lidi najednou nebo čtyři na krátkou dobu v případě nouze. To proto, že většinu prostoru budou zabírat systémy podpory života a vybavení, které vozítko potřebuje k práci.

Minimální gravitace a teploty až minus 170 stupňů Celsia

Stroj by musel být schopen udržet své pasažéry na cestě po velmi drsném terénu Měsíce, v gravitaci o šestinu nižší než na Zemi, a při teplotách od minus 170 do 120 stupňů Celsia.

Krátce po oznámení Land Cruiseru podepsala NASA dohodu s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru (JAXA) o spolupráci při vývoji přetlakového vozítka, ale také o jeho společném provozu, píše web autoevolution.com.

Podle dohody podepsané s JAXA bude NASA vozítko využívat během mise Artemis VII plánované na rok 2032 a bude v tom pokračovat dalších zhruba deset let. Doufá se, že toto vozítko umožní cestování na velké vzdálenosti po povrchu a mise v měsíční divočině, které by mohly trvat až 30 dní.

Výměnou za to JAXA získala právo letět se dvěma vlastními astronauty na budoucí mise Artemis, jejichž datum bude teprve oznámeno. Měsíční vozítko Toyota pravděpodobně odstartuje na vrcholu rakety SpaceX, ale ne dříve než v roce 2032.

Foto: Toyota
Zdroje informací: Toyota, JAXA
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz