Zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší přispívá negativně ke změně klimatu, protože spolu s dalšími skleníkovými plyny brání úniku tepla do vesmíru, čímž udržují teplotu na Zemi vyšší, než by byla bez jejich přítomnosti.
Jednou z metod boje proti rostoucí koncentraci CO2 je jeho odsávání z ovzduší. Dosud se jednalo o velmi drahý způsob, jak s CO2 bojovat, ale izraelský startup přišel na to, jak jej zlevnit..
Vlády mnoha zemí, stejně jako Evropská unie, se snaží o snížení emisí skleníkových plynů, které pohlcují sluneční světlo sálající ze zemského povrchu, zachycují ho v atmosféře a brání jeho úniku do vesmíru, fungují zkrátka jako sklo ve skleníku.
Mnoho skleníkových plynů se v atmosféře vyskytuje přirozeně, ale k jejich hromadění přispívá zásadní měrou také lidská činnost. V důsledku toho skleníkový efekt v atmosféře roste a mění klima naší planety, což vede ke změnám ve sněhových a dešťových srážkách, ke zvyšování průměrných teplot a extrémnějším klimatickým jevům, jako jsou vlny veder a povodně.
Boj s oxidem uhličitým
Nejznámějším skleníkovým plynem je oxid uhličitý (CO2). Ten je přirozeně produkován živočichy při dýchání a rozpadem biomasy. Do atmosféry se však dostává také spalováním fosilních paliv a chemickými reakcemi.
Z atmosféry je odstraňován rostlinami v procesu známém jako fotosyntéza, při kterém se sluneční světlo mění na energii. Proto mají lesy důležitou úlohu při zachycování uhlíku a mělo by ve větší míře docházet k zalesňování.
Ovšem to není dostatečné, proto se čelní představitelé států a mezinárodních organizací snaží přijímat opatření, která mají s globálním oteplováním, jež je důsledkem působení skleníkových plynů, bojovat účinněji.

Jedním z nich je technologie zachytávání oxidu uhličitého z ovzduší, na jejímž vývoji odborníci pracují už desítky let. Až dosud byla největší překážkou rozšíření této metody boje se změnou klimatu především její příliš vysoká cena.
To však řeší objev izraelských odborníků. Ti představili nové zařízení, které dokáže z ovzduší zachytávat CO2 zhruba za desetinu stávajících nákladů, odpovídá tak prakticky ceně emisní povolenky. Jedná se o nástroj Evropské unie, kdy povolenky jsou rozdělovány jednotlivým národním ekonomikám podle toho, jak jsou uhlíkově náročné.
Zařízení funguje jako baterie
Od vlastněného počtu povolenek se odvíjí, kolik emisí skleníkových plynů mohou národní subjekty vypustit do ovzduší za stanovené období. Izraelský startup RepAir Carbon je schopen odstranit tunu uhlíku z atmosféry za 70 až 80 dolarů, zatímco u známějších firem, jako je Climeworks ze Švýcarska či Carbon Engineering z Kanady je to kolem 600 dolarů za tunu.
Zatímco stávající lapače využívaly k navázání tohoto plynu bázi neboli rozpouštědlo, které bylo nutné ohřívat, technologie pro Direct Air Capture od RepAir Carbon k navázání oxidu uhličitého využívá elektřinu rovnou.
Podle startupu je proto zařízení v podstatě jako palivový článek a z hlediska provozu funguje jako baterie.
„Většina společností při zachycování CO2 spoléhá na rozpouštědlo, které je nutné zahřát, aby se plyn uvolnil a mohl být přepravován a skladován. RepAir naopak využívá elektřinu k řízení chemické reakce,“ vysvětluje spoluzakladatel a generální ředitel startupu Amir Shiner.
Protože technologie nepoužívá energii pro ohřev rozpouštědla, ale na katodickou redukci a proces v ní probíhá setrvale, spotřebuje o 70 procent méně energie než dosavadní zařízení, čímž metodu výrazně zlevňuje.
I tak má však vysoké nároky na spotřebu elektřiny, která by měla být čerpána pouze z obnovitelných zdrojů.
Zdroj: TechCrunch