Domů     Vesmír
Americká společnost Firefly Aerospace přistála na Měsíci
Martin Janda 2.3.2025

Robotické vozidlo společnosti Firefly Aerospace se stalo druhým soukromým kosmickým aparátem, který měkce přistál na Měsíci. Brzy by se k němu mohly přidat další dva soukromé lunární landery..

Robotická sonda Lander Blue Ghost v neděli ve 3:34 východního času, tedy 9:34 středoevropského času, jemně dosedla na měsíční lávovou planinu na přivrácené straně. „Podařilo se nám přistání,“ oznámil hlavní inženýr mise Blue Ghost, během živého přenosu z řídicího centra Will Coogan.

„Jsme na Měsíci.“ O několik minut později generální ředitel společnosti Jason Kim pyšně prohlásil: „Máme na botách měsíční prach.“.

Asi půl hodiny po přistání sonda odeslala svou první fotografii povrchu Měsíce. Pro texaský startup Firefly Aerospace jde přitom o pozoruhodný úspěch, který mnoha jiným zůstal zapovězen. Mezi zeměmi, společnostmi a organizacemi, které se ve 21. století pokusily o měkké přistání na Měsíci, se pouze Číně podařilo uspět hned na první pokus.

Ostatní mise, včetně těch z Indie, Ruska nebo z Izraele, selhaly a na měsíčním povrchu vytvořily nové krátery. Indové však ale při dalším pokusu vytyčeného cíle dosáhli.

V loňském roce se sice dvěma sondám, vyslaným japonskou kosmickou agenturou JAXA a americkou společností Intuitive Machines, podařilo přistát a navázat komunikaci se Zemí, ale obě se převrátily, což omezilo jejich schopnosti provádět výzkum.

První snímek z Měsíce odeslaný sondou Lander Blue Ghost

Lander Blue Ghost po startu z Kennedyho kosmického centra na Floridě 15. ledna fungoval téměř bezchybě. „Neměli jsme žádné větší anomálie, což je fantastické,“ uvedl ředitel programu Blue Ghost ve Firefly Ray Allensworth.

Asi hodinu před přistáním sonda na 19 sekund spustila hlavní motor, aby se dostala ze 100 km vysoké oběžné dráhy na klesající trajektorii. V tu chvíli se z pohledu Země nacházela za Měsícem a nebylo možné s ní komunikovat. Až po 20 minutách se vynořila a všechny systémy fungovaly podle plánu.

Přistávací oblast Mare Crisium je plochá lávová planina uvnitř 556 km širokého kráteru na severovýchodní straně Měsíce. Mise potrvá 14 dní, než nastane lunární soumrak a sondu obklopí krutý mráz. Lander nese deset vědeckých přístrojů, které jsou zahrnuty do programu NASA Commercial Lunar Payload Services.

Několik z nich se zaměřuje na výzkum měsíčního prachu, který je ostrý, lepivý a může poškodit stroje i ohrozit budoucí astronauty. Na palubě landeru je také vrták schopný proniknout do hloubky tří metrů a měřit tepelný tok z měsíčního nitra.

Texaská sonda není jediná, která v těchto dnech zamířila k našemu vesmírnému souputníkovi. Na cestě ke krajině poseté krátery je další soukromý lander Athena od společnosti Intuitive Machines a japonská sonda Resilience.

Foto: NASA
Zdroje informací: Firefly Aerospace, NASA
Související články
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz