Domů     Vesmír
Tanec a polibek. Tak Pluto přišlo ke svému největšímu měsíci
Martin Janda 11.1.2025

Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl..

Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise Nature Geoscience popisuje možnou posloupnost událostí, která by mohla tuto otázku vyřešit.

Zmíněný velikostní poměr obou těles naznačuje, že řada konvenčních scénářů vysvětlujících vznik měsíců je nepravděpodobná, včetně teorií, že Charon vznikl z úlomků kolem Pluta nebo byl při svém průletu zachycen jeho gravitační přitažlivostí.

Pluto a Charon se nacházejí v oblasti za Neptunem, která se nazývá Kuiperův pás. Zdejší objekty jsou plné ledu a kamení. S přihlédnutím k těmto vlastnostem výzkumný tým vedený planetární vědkyní Adeene Denton z Arizonské univerzity navrhl scénář, podle kterého se obě tělesa srazila, aniž by by splynulo v jediný objekt nebo se dokonce roztříštila.

Pokud by Charon narazil do Pluta relativně klidnou rychlostí kolem 2 000 kilometrů za hodinu, zůstala by obě tělesa v kontaktu asi 10 hodin, než by se postupně oddělila, ale zůstala by gravitačně provázána. Výzkumníci toto setkání popsali jako „polibek a zachycení“.

Pluto by se v té době otočilo jednou za tři hodiny (délka dne na Plutu je dnes asi 150 hodin), takže by se obě tělesa při spojení třikrát otočila. Úhlový moment rotujícího Pluta by pak Charona pomalu odstrkoval, ale ten by zůstal i nadále v jeho blízkosti.

Tvrdost obou těles zabránila jejich významnějšímu poškození, byť samozřejmě jejich kontakt nezůstal bez následků. Charon ztratil většinu svého ledu na povrchu, stopy po tanci by samozřejmě zůstaly i na Plutu.

A onen vášnivý kontakt může mít následky v podobě zrození čtyř měsíčních dětí, které Pluto v současnosti obíhají, tedy měsíců Nix, Styx, Kerberos a Hydra, které mohly vzniknout z úlomků, které kontakt způsobil.

Zda je tato hypotéza pravdivá však bude muset potvrdit další sonda, která by Pluto a Cháron navštívila. Dosud jediným návštěvníkem ze země, který kolem Pluta proletěl, byl v roce 2015 aparát NASA New Horizons, který nyní míří pryč ze Sluneční soustavy.

Foto: NASA
Zdroje informací: Arizonská univerzita, Nature Geoscience
Související články
V polovině října 2024 zahájila plavbu dlouhou 2,9 miliardy kilometrů mise v mnoha ohledech výjimečná. NASA nikdy nevyslala k planetárnímu průzkumu větší kosmickou loď. V současnosti je na cestě z jednoho vodního světa do druhého s cílem hledat indicie k zodpovězení otázky staré jako lidstvo samo: Jsme ve vesmíru sami? Mars zklamal. Navzdory všem očekáváním […]
Vesmír 4.1.2025
Diskuse pod internetovými články nebo na sociálních sítích bývají leckdy výživné. A nemusí jít jen o politiku. I pod texty týkajícími se vědy se to leckdy hemží názory, nad kterými zůstává kritický rozum stát. „Třeba takový vesmírný výzkum, vždyť to jsou vyhozené mraky peněz, zvlášť když na naše děti musíme sbírat plastová víčka!“ Kosmický výzkum […]
Vesmír Zajímavosti 28.12.2024
Vskutku netradiční vánoční dárek obdrželi členové týmu NASA, který dohlíží nad operacemi sondy Parker Solar Probe. 24. prosince se aparát přiblížil ke Slunci více než kdykoliv předtím a více než jakákoliv jiná sonda. Pouhých 6,1 milionu kilometrů nad jeho rozpáleným povrchem se sonda pustila do odvážného manévru. Následovaly dva dny napětí, kdy vědecký tým napjatě […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Vesmír Zajímavosti 17.12.2024
Když v roce 1789 Frederic Herschel objevil v pořadí šestý Saturnův měsíc, netušil, že bude o více než dvě století později považován za jednoho z nejvážnějších kandidátů na výskyt života ve Sluneční soustavě. Herschel zkonstruoval do té doby největší zrcadlový dalekohled s průměrem zrcadla 1,22 metrů a především ohniskovou vzdáleností 12 metrů, jehož tubus musel […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz