Domů     Medicína
Chemikálie v plastech a potravinách způsobují dřívější nástup dívčí puberty
Martin Janda 16.11.2024

Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku..

Chemikálie, které jsou spojovány s dřívějším nástupem puberty, patří do kategorie tzv. endokrinních disruptorů. Tyto látky mají schopnost napodobovat nebo blokovat normální činnost hormonů v těle. Mezi nejběžnější endokrinní disruptory patří ftaláty, bisfenol A (BPA) a některé pesticidy.

Tyto látky jsou běžně přítomné v plastech, kosmetických přípravcích, čisticích prostředcích a dokonce i v potravinách.

Endokrinní disruptory mohou ovlivnit hormonální rovnováhu tím, že zasahují do normální produkce estrogenu, tedy hlavního ženského hormonu. Tento hormon hraje klíčovou roli při nástupu puberty, a pokud je jeho hladina narušena, může dojít k předčasné aktivaci procesů, které vedou k rozvoji prsou, ochlupení a dalším známkám puberty.

Studie provedené na několika vědeckých pracovištích ukazují, že expozice těmto chemikáliím v raném věku může způsobit posunutí začátku puberty o několik let. Například výzkum publikovaný v odborném časopise Environmental Health Perspectives zjistil, že dívky, které byly vystaveny vysokým hladinám ftalátů v prostředí, začaly vykazovat známky puberty až o dva roky dříve než jejich vrstevnice, které takovému vlivu vystaveny nebyly.

Podobné výsledky byly zaznamenány i v souvislosti s bisfenolem A (BPA), který se často nachází v plastech a potravinářských obalech. Není bez zajímavosti, že u chlapců tyto látky nástup puberty naopak zpožďují.

Více zajímavých článků z oblasti zdraví a medicíny najdete v nové Panoramě 21, která je právě v prodeji

Předčasný nástup puberty není jen kosmetickým problémem, ale může mít vážné zdravotní důsledky. Dívky, u kterých se puberty začnou rozvíjet příliš brzy, mají vyšší riziko vzniku některých zdravotních problémů v dospělosti.

Mezi tyto problémy patří zvýšené riziko rakoviny prsu, hormonální nerovnováha, obezita a psychické problémy, jako je úzkost a deprese. Dívky s předčasnou pubertou se mohou také cítit izolované od svých vrstevníků, což může vést k nízkému sebevědomí a problémům v sociálním vývoji.

Včasná puberta také zvyšuje riziko vzniku metabolických poruch, jako je inzulínová rezistence a diabetes typu 2. Hormonální změny spojené s pubertou mohou ovlivnit tělesnou hmotnost a schopnost těla regulovat hladinu cukru v krvi, což zvyšuje riziko rozvoje těchto onemocnění později v životě.

Výzkum v této oblasti upozorňuje na nutnost omezit expozici dětí potenciálně škodlivým chemikáliím. Rodiče by měli pečlivě vybírat produkty, které jejich děti používají, a pokud možno se vyhýbat plastovým obalům obsahujícím bisfenol A a dalším chemikáliím.

Doporučuje se také snižovat množství kosmetiky a produktů pro osobní péči, které obsahují ftaláty, zejména u malých dětí.

Odborníci na veřejné zdraví volají po větší regulaci chemických látek v produktech, které jsou běžně dostupné na trhu. Zároveň zdůrazňují důležitost vzdělávání veřejnosti o nebezpečích, která endokrinní disruptory představují pro děti.

Důležité je také další výzkum, který by pomohl lépe pochopit dlouhodobé účinky těchto chemikálií na lidské zdraví.

Foto: AI, RF-Hobby
Zdroje informací: Environmental Health Perspectives
Související články
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
Medicína 8.11.2024
Vědcům z Kalifornské univerzity v Irvine se podařilo zjistit, že ve střevech lidí, trpících Parkinsonovou chorobou, dochází ke stejným procesům jako v jejich mozku. Ty u nich v konečném důsledku vedou k nedostatku neurotransmiteru dopaminu, který způsobuje poruchy hybnosti. Přináší to naději, že by do budoucna mohlo být možné tento proces zastavit. Parkinsonova choroba je […]
Medicína 6.11.2024
Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou […]
Medicína 5.11.2024
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebuje spát přiměřeně dlouho a jít do postele ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace nechová. Nejrůznější poruchy spánku jsou tak doslova celosvětovou epidemií, trpí jimi 50 až 70 milionů lidí, u nás zhruba 70 % dospělé populace. Je naděje […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz