Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.
Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou a bezbolestnou detekci poškození sítnice ještě dříve, než se projeví příznaky.
Tento software už rok využívají třeba na pražské klinice Health+ a pomohl desítkám pacientů. Své uplatnění možná brzy najde i u dalších pacientů s chronickými onemocněními.
Jak funguje?
Aireen je sofistikovaný software, který využívá umělou inteligenci k analýze digitálních snímků sítnice. Sítnice je klíčovou částí oka, kde se promítají obrazy, jež následně mozek přetváří v to, co vidíme.
Pokud dojde k poškození cév v sítnici, což je běžná komplikace u diabetiků, může se zhoršit zrak, v horších případech může dokonce dojít ke slepotě. „Díky pokročilým algoritmům je Aireen schopna vyhodnotit snímky z kamery a identifikovat změny na sítnici, které by mohly signalizovat nástup diabetické retinopatie.
Vyšetření je rychlé, bezbolestné, bez nutnosti rozkapání oka, jak je tomu při klasickém očním vyšetření. Tedy pro klienta zcela nezatěžující,” říká diabetoložka Barbora Jónová z kliniky Health+.
Diabetická retinopatie se často projevuje až v pokročilém stadiu, kdy už může být poškození zraku nevratné. „Vysoké hladiny cukru v krvi způsobují dlouhodobé poškozování cév v sítnici, což vede k postupné ztrátě zraku.
Pokud však dokážeme změny na sítnici odhalit včas, je možné zahájit léčbu a zabránit dalšímu poškození,” dodává Barbora Jónová.
Technologie Aireen je navíc revoluční v tom, že umožňuje provádět screening rychle a bez potřeby složitých vyšetření. Výsledek vyšetření je znám téměř okamžitě, a pokud se objeví varovné signály, lékař může ihned doporučit další kroky.
Diabetická retinopatie: Skrytá hrozba
Diabetická retinopatie postihuje přibližně 30 % všech pacientů s cukrovkou, kterých je v České republice přes milion. Jde o stav, kdy vysoká hladina cukru poškozuje drobné cévy v sítnici. To způsobuje otoky, krvácení a další problémy, které mohou vést k postupné ztrátě zraku.
Zpočátku si pacienti nemusí všimnout žádných změn, což je na této nemoci zvláště záludné. Když se objeví první příznaky, jako jsou rozmazané vidění nebo černé skvrny v zorném poli, může být již pozdě na plné obnovení zraku.
Pravidelné vyšetření očního pozadí je proto nezbytné pro všechny pacienty s cukrovkou. Aireen tento proces výrazně usnadňuje – umožňuje lékařům rychle zkontrolovat stav sítnice a odhalit problémy dříve, než se rozvinou do nevratných stadií.
Technologie budoucnosti
Odborníci očekávají, že v blízké budoucnosti nebude Aireen sloužit pouze k detekci diabetické retinopatie, ale bude využívána i pro diagnostiku dalších chronických onemocnění. „Technologie neinvazivního screeningu, kterou nabízí, by mohla být rozšířena na mnoho dalších oblastí medicíny, nejenom na nemoci očí, kdy další aktuálně testovanou diagnózou je věkem podmíněná makulární degenerace, ale i na odhalování změn spojených s vysokým krevním tlakem nebo jinými chronickými onemocněními,” uvádí zdravotní ředitel Pavel Šnajdr z kliniky Health+.