Domů     Medicína
Německým vědcům se poprvé v historii podařilo nafilmovat ovulaci u myši
Zdroj: Nature Cell Biology

Proces vzniku nového tvora je fascinující a stále obestřený řadou neobjasněných tajemství. Průlomu nyní dosáhli vědci z německého Institutu Maxe Plancka, kterým se pomocí vylepšené technologie podařilo zachytit okamžik, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku myši a začíná jeho cesta, která po oplodnění vede až k vzniku nového života..

Ovulační cyklus u žen byl objeven teprve před sto lety, a to současně Japoncem Kyusaku Oginem (1882–1975) a Rakušanem Hermannem Knausem (1892–1970). Od té doby učinilo lidstvo velký pokrok ve znalostech, týkajících se počátku lidského života.

Celý proces začíná ve vaječníku, ze kterého se každý měsíc, tj. asi 400krát za život ženy, uvolní vajíčko. To poté vejcovodem sestoupí do dělohy, kde čeká, zda ho oplodní spermie. Řada věcí však dosud nebyla plně objasněna. Například to, co se děje předtím, než je vajíčko vůbec uvolněno z vaječníku.

Německým vědcům pod vedením Meliny Schuhové, Christophera Thomase a Tabey Lilian Marxové z Institutu Maxe Plancka pro multidisciplinární vědy se nyní podařilo vizualizovat celý proces ovulace v myších folikulech v reálném čase.

Nová metoda živého zobrazování vyvinutá tímto týmem umožňuje proces studovat ve vysokém prostorovém i časovém rozlišení, což by mohlo do budoucna přispět k novým poznatkům ve výzkumu plodnosti, včetně lidské.

Ze kterého vaječníku se vajíčko uvolní?

Během plodných dní ženy dozrává v jejích vaječnících 15 až 30 vajíček v rámci jednoho menstruačního cyklu, a to uvnitř tekutinou naplněných váčků, kterým se říká folikuly. Zrání vajíčka v nich podporují speciální buňky zvané kumulární buňky.

K ovulaci se však dostane pouze ten největší a nejlépe vyvinutý folikul. Ten praskne a vajíčko se z něj uvolní do vejcovodu. Všechny zbývající zralá vajíčka tělo rozloží.

Zdroj: Max Planck Institute

Vzhledem k tomu, že je ovulace regulována složitou souhrou hormonů, celý proces zůstává nedostatečně pochopený. Vaječníky leží hluboko v těle, takže přístup k nim je omezený. K ovulaci navíc dochází pouze v úzkém časovém rámci a dopředu není jasné, který vaječník nakonec uvolní folikul, že kterého vyjde jen 0,12 milimetru velké vajíčko.

Německým vědcům se ale nyní podařilo zaznamenat průběh ovulace u myší. „Můžeme rozlišit tři fáze,“ vysvětluje Melina Schuhová, vedoucí oddělení meiózy na Institutu Maxe Plancka. „Folikul se rozšiřuje, smršťuje a nakonec uvolňuje vajíčko.“.

Ovulace probíhá ve třech fázích

První fáze, rozšíření folikulu, je řízena uvolňováním kyseliny hyaluronové. Ve druhé fázi dochází ke smrštění folikulu, na čemž se podlí buňky hladkého svalstva ve vnější vrstvě folikulu. „Když folikul praskne, což se stane ve třetí fázi, vajíčko se uvolní a ovulace je dokončena,“ vysvětluje Tabea Lilian Marxová, která rovněž působí na katedře meiózy.

„Povrch folikulu se vyboulí ven a nakonec praskne, čímž se uvolní folikulární tekutina, buňky kumulu a nakonec vajíčko,“ vysvětluje.

Po ovulaci vytvoří folikul strukturu známou jako žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron k přípravě dělohy na implantaci embrya. Pokud není vajíčko oplodněno, nebo se neuhnízdí v děložní sliznici, žluté tělísko po 14 dnech ustoupí a začne nový menstruační cyklus.

Vědci se domnívají, že by jim tyto znalosti mohly pomoci zkoumat například vliv chemických látek a léků na fungování vaječníků a jejich schopnost uvolnit zdravé vajíčko.

Štítky:
Související články
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz