Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou..
Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však dobře neujalo, a lékaři byli nuceni jej odstranit. Ve stejnou dobu navíc začali uvažovat nad účinným řešením.
„Připadalo v úvahu vyměnit jen tenké střevo, to by ale znamenalo vysoké riziko jeho opětovného odhojení. Proto jsme zvolili výměnu opět všech orgánů dutiny břišní. Museli jsem ale ponechat již transplantovanou stěnu břišní,“ uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.
Lékaři se totiž obávali, že při další operaci by se právě s ní mohly objevit problémy.
Jeden pacient, dva dárci
„Po důkladném zvážení a zahraničních konzultacích jsme se rozhodli pro tuto variantu. Pacient má všechny orgány v dutině břišní od druhého dárce, stěna břišní od prvního mu zůstala,“ doplnil Froněk. Jejímu odmítnutí tělem pacienta a jeho novými játry odborníci v IKEMu zabránili tak, že pacientovi dočasně dali i novou slezinu.
Pečlivá příprava
Podle lékařů byla operace technicky a imunologicky velice náročná. Provedení při takto komplexní transplantaci se totiž výrazně liší od běžné transplantace jednoho orgánu. Klíčová tedy byla zejména perfektní koordinace lékařského týmu.
O náročnosti zákroku svědčí i délka anestezie, která trvala deset hodin včetně invazivního zajištění a předchozí radiologické intervence. Operační zákrok nakonec lékařům zabral patnáct hodin. Po třech měsících se pacient cítí dobře.
Podobné výkony již vyzkoušeli také odborníci v Belgii nebo Anglii. Dosud se však orgány i břišní stěna transplantovaly jen od jednoho dárce.