Domů     Vesmír
Základnu na Měsíci možná budeme stavět z LEGA
Zdroj: ESA

V rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na povrch Měsíce, se řeší nejen samotné přistání, ale i pozdější vybudování stálé základny přímo na měsíčním povrchu. Je možné, že základním stavebním materiálem pro její zhotovení se stane měsíční regolit přeměněný do LEGO kostiček..

V rámci budoucích misí Artemis nejprve vznikne základna nazývaná Gateway na oběžné dráze Měsíce, která bude sloužit jako „přestupní stanice“ při letech ze Země a pro přistání na povrchu našeho souputníka.

Stavba lunární základny na povrhu je potom dlouhodobým cílem zatím bez pevného harmonogramu. To ale nijak neomezuje nejrůznější vědecké týmy, aby se snažily vyřešit problémy s tím spojené.

Jednou ze zásadních výzev je doprava jakéhokoliv materiálu na povrch Měsíce. Nejefektivnější rakety z hlediska nákladů dokáží v roce 2024 vynést 1 kilogram nákladu na orbitu Země za přibližně 12 000 amerických dolarů, což je zhruba 280 000 Kč.

Doprava na Měsíc je ale mnohem nákladnější. Střízlivé odhady komerčních společností, které se chystají nabízet dopravu nákladu na Měsíc, hovoří přibližně o 1,2 až 1,5 milionu dolarů, tedy zhruba 35 milionech korun, za jediný kilogram.

Regolit jako základní stavební materiál

Stavba jakékoliv měsíční základny tak bude mnohem náročnější a dražší než například vybudování Mezinárodní vesmírné stanice na orbitě Země, která je v současnosti nejnákladnějším projektem lidstva. Možnost využít cokoliv, co se už na Měsíci nachází, místo dopravy ze Země, je proto více než lákavá.

Stanice na Měsíci bude muset být kvůli ochraně před kosmickým zářením skryta pod povrchem. Dle některých úvah může být budována ražením umělých tunelů, případně nejprve postavena na povrchu a potom zahrnuta.

V každém případě ale bude potřebovat značné množství stavebního materiálu na své vlastní zdi a opěrné struktury. Vědci se proto již řadu let zaměřují na způsob, jak využít měsíční horninu, takzvaný regolit, jako stavební materiál.

Regolit je nezpevněný sypký materiál, který pokrývá prakticky celý povrch Měsíce do hloubky 4 až 10 metrů. Před přistáním prvních sond na jeho povrchu panovaly obavy, že je tak jemný, že se do něj celá sonda zaboří nebo propadne.

Průzkumy ale ukázaly, že je sice prachově jemný, ale vcelku hutný a má velkou únosnost, takže zvládl přistání modulů Apollo, lidskou chůzi po něm i jízdu měsíční buginou.

Zdroj: ESA

Jako domeček z LEGA

Protože je však regolit jemný, nelze z něj snadno stavět pevné objekty. Je možné si jej představit jako velmi jemný suchý písek, ze kterého se snadno navrší hromada, ale nejde z něj „uplácat“ zeď. Tým Evropské kosmické agentury ESA v německému Kolíně nad Rýnem se proto rozhodl vyzkoušet 3D tisk stavebních kostek z prachové napodobeniny regolitu.

Jako předlohu si zvolili nejběžnější kostku stavebnice LEGO. Ta je velká jen několik centimetrů, ale má velmi komplikovaný tvar.

Protože se na Zemi nachází jen omezené množství měsíčního regolitu, vypomohli si vědci materiálem z meteoritu, který dopadl na Zemi. Jeho část rozemleli a vytvořili prach věrně napodobující měsíční regolit.

Ten potom použili spolu s malým množstvím speciálního „lepidla“ k vytištění kostičky na běžné 3D tiskárně. Takto vzniklé kostky jsou dostatečně pevné a funguje u nich i způsob spojování zacvaknutím jako o běžných LEGO kostek.

Zatím se jedná jen o pokus, který ale stojí na reálných základech, a v budoucnu se tak možná dočkáme „tištění“ částí našich obydlí nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Během léta bude možné si vytvořené kostičky prohlédnout ve vybraných LEGO obchodech.

Štítky:
Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz