Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi.
Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže.
Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil paniku, aniž by věděl, že je toho schopen. A že je vůbec schopen ohrožovat lidi. Věda dodnes neeviduje byť jen jediné úmrtí člověka, které by červ měl na svědomí.
Ne zas tak nebezpečný
Mnohoštětinatci jako Hermodice carunculata se svými 15 cm dokážou být nepříjemní asi jako mořští ježci. Na těle jim raší velké množství výrůstků, které jsou tvořené tvrdým uhličitanem vápenatým.
Dlouho se předpokládalo, že hermodice nemají žádný jed, avšak Aida Verdes, Danny Simpson a Mandë Holford v nedávné studii, kterou publikoval odborný magazín Genome Biology and Evolution, popsali skupinu toxinů, které mohou způsobovat zánětlivé procesy a mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.
Nejde ale o jed v pravém slova smyslu, jedovaté žlázy tito „červi“ nemají. Ani člověka cíleně nenapadají, jen vlivem teploty vod se začali šířit, resp. rozšiřovat, protože v Jaderském moři se hermodice vyskytovaly už dříve.
„Hermodice carunculata je rozšířená v celém Atlantiku, Mexickém zálivu, Karibiku, Středozemním moři a Rudém moři,“ píší v odborném příspěvku Anja Schulz, Candace J. Grimes a Tiffany E. Rudek. Do Jadranu se dostali přirozenou cestou díky příznivým podmínkám.
„Navíc se zdá, že jejich početnost se řídí pokryvností substrátu; vyšší hustota hermodic byla totiž pozorována tam, kde je biodiverzita bohatší,“ upozornila skupina autorů ve studii, která vyšla v The European Zoological Journal.
Jan Zelenka