Domů     Zajímavosti
Bílá mouka jako zabiják: Jak ji nahradit ve své stravě

komerční sdělení

Bílá mouka je základní surovinou mnoha potravin, které konzumujeme každý den, ať už s jedná o chléb, těstoviny, pečivo, dorty a další. Je to tak ale správně? Přestože je klasická bílá mouka tak „populární“ přísadou, její vliv na naše tělo může být až překvapivě negativní, zvlášť pokud její produkty konzumujeme každý den.

Pojďme se společně podívat na to, proč není bílá mouka vhodná pro naše tělo a zdraví, a jaké alternativy jsou pro nás lepší.

Proč není bílá mouka vhodná pro naše tělo?

1.) Nízký obsah živin: Bílá mouka je vysoce rafinovaná a během procesu mletí přichází o většinu svých živin. Při výrobě se odstraní klíček a otruby obsahující většinu cenných vitamínů, minerálů a vlákninu.

Zůstane pouze škrobová část zrna, jenž je bohatá na sacharidy, ale chudá na ostatní živiny.

2.) Vysoký glykemický index: Bílá mouka má vysoký glykemický index. Díky tomu může docházet k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi. Důsledkem mohou být k náhlé výkyvy energie a zvýšené riziko vzniku inzulinové rezistence.

3.) Přispívá k obezitě: Častý příjem potravin s vysokým obsahem bílé mouky může vést k přibírání na váze. Příčinou je vysoký kalorický obsah způsobený složením a samotnou přípravou mouky.

Současně snížený obsah vlákniny způsobuje, že se po konzumaci těchto potravin necítíme dlouho sytí.

4.) Zánětlivé účinky: Nadměrná konzumace bílé mouky může přispívat k zánětlivým procesům v těle. Ty mohou následně způsobit řadu chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, artritida nebo některé druhy rakoviny.

Alternativy bílé mouky

Pokud občas sníte bílý rohlík, chleba nebo jinou běžnou potravinu s obsahem bílé mouka, ale nejedná se o hlavní pilíř vaší každodenní stravy, není se třeba nijak stresovat. Říká se, že neexistují nezdravé potraviny, ale jenom jejich nezdravé množství.

Problémem bílé mouky je však její častý výskyt ve většině běžných potravin, a díky tomu lidé často toto „zdravé množství“ nedodržují.

Existuje však mnoho zdravějších alternativ k bílé mouce, které můžeme začlenit do své stravy. Pojďme se společně podívat na pár příkladů:

Pistáciová mouka

Mouka z pistácií je vyrobená z jemně mletých pistácií a je výbornou alternativou k bílé mouce. Je bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu.

Díky vysokému obsahu mono- a polynenasycených tuků podporuje zdraví našeho srdce. Mimo jiné také obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, hořčík, draslík a antioxidanty podporující celkové zdraví a vitalitu.

Mandlová mouka

Další skvělou a velmi populární volbou je mouka mandlová. Stejně jako samotné mandle v ní najdeme mnoho bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Obsahuje také vitamín E, který je silným antioxidantem. Naopak neobsahuje lepek tudíž je ideální pro bezlepkovou dietu.

Kokosová mouka

Vysušením a namletím dužiny kokosového ořechu získáte další zdravou alternativu – kokosovou mouku. Oceníte jí především kvůli vysokému obsahu vlákniny, bílkovin a v neposlední řadě zdravých tuků. Stejně jako mandlová je i kokosová mouka vhodná do bezlepkové diety.

Ovesná mouka

Ovesná mouka je vyrobená z jemně mletých ovesných vloček. Oceníte její bohatost na vlákninu, zejména na beta-glukany, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a podporují zdraví srdce. Díky nízkému glykemickému indexu nezpůsobuje prudké výkyvy hladiny glukózy v krvi.

Jak začlenit alternativní mouky do své stravy?

Začlenit tyto alternativní mouky do své stravy není složité. Zde je několik tipů:

– Pečení: Většinu těchto mouk můžeme použít při pečení chleba, koláčů, muffinů a dalšího pečiva. Nebojte se při pečení ani experimentovat a zkusit použít několik mouk zároveň. Netradiční směsi a kombinace dokáží vykouzlit zajímavé chutě.

– Zahušťování: Alternativní mouky lze použít také k zahušťování polévek, omáček a jídel. Například kokosová mouka je výborná pro zahušťování díky své absorpční schopnosti.

– Snídaně: Přidejte lžíci mandlové nebo pistáciové mouky do svého ranního smoothie nebo ovesné kaše pro zvýšení nutriční hodnoty vaší snídaňové varianty.

– Bezlepkové recepty: Pokud máte celiakii nebo jste citliví na lepek, použijte bezlepkové mouky (např. mandlovou nebo kokosovou).

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz