Rychlejší, levnější a také ekologicky udržitelnější vývoj léků umožní průlomová technologická platforma AMADEUS, kterou ve výzkumném institutu CATRIN při Univerzitě Palackého vyvíjí Alexander Dömling. Evropská výzkumná rada mu na to udělila prestižní grant s dotací 3,4 milionu eur.
Cíl pětiletého projektu prozrazuje již jeho název: Automatizované, miniaturizované a zrychlené objevování léčiv (AMADEUS). Výzkumníci budou provádět chemické syntézy ve stotisíckrát menších rozměrech, než je v současnosti běžné.
„AMADEUS bude denně syntetizovat tisíce malých molekul v nano- nebo pikolitrových objemech. Tyto molekuly vzniknou ze stovek chemických reakcí, které dokážeme účinně zkoumat a vylepšovat jejich vlastnosti pomocí umělé inteligence.
Mojí ambicí je zcela změnit přes padesát let starý postup rané fáze vývoje léků. Miniaturizace by ji měla nejen urychlit, ale také výrazně omezit množství vzniklého toxického odpadu. Kromě lékařské chemie lze novou technologii uplatnit například v katalýze při vylepšování vlastností materiálů nebo rostlin,“ vysvětluje Dömling působící v univerzitním Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN), o němž jsme psali v březnovém vydání časopisu 21. Století.
CATRIN All Stars Team
Problematikou miniaturizace a automatizace se profesor Dömling zabývá také v rámci evropského projektu ERA Chair ACCELERATOR. Hlavním pilířem tohoto výzkumu jsou vícesložkové organické reakce, které umožňují přípravu a testování desítek tisíc chemických látek najednou, navíc velmi hospodárným způsobem.
Profesor Dömling je na Univerzitě Palackého první nositel prestižního ERC grantu v kategorii Advanced. Tyto granty se zaměřují na podporu mezinárodně uznávaných odborníků, kteří se již etablovali v oboru a prokazatelně ho ovlivnili.
V náročné soutěži ERC ale v minulosti také uspěl, a to dokonce čtyřikrát, fyzikální chemik Michal Otyepka, vědecká star a jedna z nejviditelnějších tváří CATRIN.
Držitel více než sedmdesáti patentů
Prof. Alexander Dömling, Ph.D. studoval chemii a biologii na Technické univerzitě v Mnichově. Doktorát získal u světoznámého vědce Ivara Ugiho. Postgraduální období strávil u dvojnásobného nobelisty Barryho Sharplesse ve Scripps Research Institute v Kalifornii.
Potom působil na University of Pittsburgh, kde získal několik velkých grantů a zkušenosti z výpočetní a strukturní biologie, které využil například při návrhu léčiv. Následně pracoval jako vedoucí katedry designu léčiv na Univerzitě v Groningenu, kde vybudoval oddělení se zhruba 30 studenty a spolupracovníky.
Má také bohaté zkušenosti s komercializací výsledků výzkumu. Získal více než 70 patentů a spoluzaložil šest biotechnologických společností.