Domů     Příroda
Za vznikem růžových diamantů stál rozpad superkontinentu
Martin Janda 21.1.2024

Diamanty, krystalická forma uhlíku, jsou jedněmi z nejtvrdších minerálů, které známe. Zároveň se v lidské kultuře staly symbolem luxusu, a to jak ty čiré, tak ty barevné. Cena takového růžového diamantu začíná na nižších milionech a stoupat může až do závratných výšin..

Zbarvení diamantů do růžova je dáno působením vysokých teplot a tlaku, kdy dochází k deformaci krystalové mřížky diamantu a vytlačení některých atomů uhlíku z jejich původních poloh. Jsou to tedy vlastně poškozené diamanty.

Devadesát procent veškerých zásob těchto nerostů pochází z jediného místa. Tím je důl Argyle na severu Austrálie, který sloužil až do roku 2020. Podle nového výzkumu jsou růžové diamanty památkou na zánik jednoho z dávných superkontinentů.

Vedoucím výzkumu byl geolog z Curtinovy university v australském Perthu Hugo Olierook. Podle něj a jeho týmu vznik růžových drahokamů souvisí se zánikem jednoho z prvních pozemských superkontinentů Neny.

To mimo jiné naznačuje možnost, že dávné kontinentální spoje mohou skrývat další tyto barevné drahokamy.

Diamanty, které se po dlouhá léta těžily v Argyle, vznikly hluboko pod zemí, v blízkosti stabilních kontinentálních kořenů. Právě geologické pochody poblíž dnešního severozápadního okraje Austrálie vytvořily tlak potřebný k zabarvení kdysi čirých drahokamů.

Koncem 80. let 20. století tým vedený Robertem Pidgeonem, dnes emeritním profesorem Curtinovy university, zjistil, že diamanty poseté sopečné horniny v Argyle vyvřely zhruba před 1,2 miliardy let. V tomto období existovalo jen málo zjevných tektonických spouštěčů explozivních erupcí, které by mohly vynést diamanty z hlubin Argylu. „Austrálie v té době byla lodí, která vesele plula oceány,“ řekl Olierook.

Pidgeon si však svojí prací nebyl jistý a vrtalo mu hlavou, zda vše nemohlo být trochu jinak. Erupce, při níž vznikl argyleský diamantový důl, prorazila dávné jezero, které změnilo následně změnilo složení hornin, což mohlo ovlivnit přesnost datování.

O těchto obavách se zmínil v náhodném rozhovoru na chodbách univerzity s dalším geologem Denisem Fougerousem, který poté s Olierookem sestavil tým, aby se na to podíval blíže.

Vědci vytvořili nový odhad stáří hornin v Argyle pomocí laserového paprsku, který byl tenčí než lidský vlas. Z jejich analýzy vyplývá, že k erupci došlo zhruba před 1,3 miliardy let – tedy asi 100 milionů let před odhadem doktora Pidgeona.

„Nové datum se shoduje s dobou, kdy se Nena začala štěpit a ztenčovat podél geologických švů,“ řekl Dr. Olierook. Toto ztenčení pravděpodobně napomohlo tomu, že magma s diamanty vystřelilo na povrch poblíž okraje dnešní severozápadní Austrálie.

Přesto některé otázky zůstávají. „Toto je jen poslední část příběhu,“ řekl geochemik z Carnegie Science ve Washingtonu Steve Shirey, který nebyl členem výzkumného týmu. Například si klade otázku, proč se vůbec nashromáždilo tolik uhlíku, aby se v Argyle vytvořilo takové množství diamantů.

Jeho kolega David Phillips z Melbournské univerzity, upozorňuje, že nové věkové rozmezí vzniku Argyle by se mohlo ještě zúžit. „Závěry této studie mohou být správné, ale podle mého názoru vše zůstává ještě otevřenou otázkou,“ řekl.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz