Domů     Medicína
Lesk a bída energy drinků
Zdroj: Pixabay

Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?.

Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou nese i řadu rizik, která si málokdo uvědomuje. Za stimulujícím účinkem těchto nápojů stojí ve velké míře kofein, který zlepšuje fyzický i psychický výkon, stejně jako koncentraci, zahání únavu a podporuje bdělost.

Ovšem jeho nadměrný příjem může způsobit zvýšený krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus nebo třes. Negativně může působit i na nervový systém, což se projeví nespavostí a zvýšeným rizikem úzkostí nebo deprese.

Nejvyšší doporučená denní dávka kofeinu pro zdravého dospělého člověka je 400 mg. Doporučení EU omezuje obsah přidaného kofeinu v energy drincích na 32 miligramů na 100 mililitrů nápoje. Z tohoto pohledu se tedy energetické nápoje nejeví nebezpečnější než dvojité espresso, které obsahuje zhruba 125 mg kofeinu.

Nebezpečím je však množství kofeinu v energy drincích pro děti a mladistvé, mezi kterými obliba pití těchto nápojů prudce roste.

Energeťáky pijí i děti

Z mezinárodního výzkumu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), který je za Českou republiku koordinován Univerzitou Palackého v Olomouci, vyplývá, že více jak 10 % dětí ve věku od 13 do 15 let konzumuje energetické nápoje minimálně dvakrát týdně, ovšem například v Ústeckém kraji je to dokonce více než 20 %.

Přes 3 % dětí pak na celorepublikové úrovni udává, že „energeťáky“ pijí každý den. Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) by přitom děti neměly přijmout více než 3 mg kofeinu na kg hmotnosti denně.

Nejedná se o doporučenou denní dávku, ale o horní limit, kdyby náhodou k příjmu kofeinu došlo. Desetiletý chlapec vážící 35 kg se tak může kofeinem lehce předávkovat už po vypití jednoho energy drinku.

„Kofein dětem rozhodně do výživy nepatří,“ říká k tomu pediatr Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu, a dodává: „Sice stimuluje jejich nervový systém, ale bývá také příčinou nesoustředěnosti nebo nespavosti.

Při dlouhodobém podávání může u dětí vést k rozvoji depresí či úzkostí. U mladistvých navíc hrozí riziko, že budou zkoušet energetické nápoje kombinovat s alkoholem.“.

Zdrok: Needpix

Příliš mnoho cukru

Kombinace energy drinku s alkoholem je riziková i pro dospělé, natož pro dospívající. Psychiatr Karel Nešpor, odborník na závislosti, to komentuje: „Kofein totiž oddaluje útlum po alkoholu, který by pití jinak zastavil.

A jakmile odezní účinky kofeinu, objeví se útlum, ospalost a otupělost.“ Kardioložka Věra Adámková z pražského IKEMu k tomu dodává: „Při kombinaci energetického nápoje s alkoholem se člověk cítí stále svěží, a tím pádem není schopen poznat míru opilosti. Takže u něj může snadno dojít i k otravě alkoholem.“.

Energeťáky obsahují až pětinu množství soli, které bychom měli přijmout za celý den. Pokud nejsou slazeny pomocí sladidel, jejichž dopad na lidské zdraví není nejpříznivější, obsahují zpravidla také cukr, a to ve velkém množství.

Ve 100 ml energetického nápoje je obsaženo zhruba 11 gramů cukru, někdy i více. Takže vypitím jedné plechovky si školák nebo adolescent vyčerpá celou doporučenou denní dávku cukru. Ten by měl ovšem tvořit pouze 10 % našeho energetického příjmu.

Zákaz prodeje mladistvým

Podle odborníků je pro děti konzumace energetického drinku stejná jako by silné espresso zajedli pytlíkem gumových bonbónů. Přijmou jeho prostřednictvím moc cukru i kofeinu, navíc doplněné o konzervanty a barviva, které potenciálně způsobují hyperaktivitu.

Provází je však silný marketing, kterému děti snadno podléhají. V Polsku nebo v pobaltských státech zakazuje prodej energetických nápojů s kofeinem a taurinem dětem a náctiletým do 18 let zákon. U nás zatím vznikla jen petice, která chce ovšem dosáhnout téhož.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 2/2024, které vyšlo 15. ledna 2023.

Štítky:
Související články
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu americké vlády o rizicích chování ve společnosti v letech 2016-2020. Respondenti odpovídali na otázky týkající se jejich vlastního zdraví, přičemž jedna sekce výzkumu se týkala případných […]
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz