Domů     Medicína
Naděje pro pacienty trpící tinnitem
Zdroj: Pixabay

V České republice trápí tinnitus neboli šelest v uších 15 až 17 % populace. Tento nepříjemný příznak není považován za nemoc. Na lidi, kteří jím trpí je tak pohlíženo jako na jedince s „normálním sluchem“. Podle nejnovější studie tomu tak ale zřejmě není!.

Jako tinnitus se odborně označuje šelest v uších, který se projevuje pískáním, zvoněním, šuměním či hučením v jednou nebo obou uších. Trpěla jím řada známých osobností, například Ludwig van Beethoven, Matin Luther King, Michelangelo či Vincent van Gogh.

Potíže se mohou vyskytovat permanentně s nastupující intenzitou či nárazově. Pacienti je zpravidla více vnímají v klidu a tichu, nejčastěji večer před usnutím.

Obtěžující pískání v uších

Nejedná se o nemoc, ale příznak vyvolaný řadou příčin, jako jsou výkyvy krevního tlaku, obtíže s krční páteří, ušní mazová zátka, poranění ucha, ateroskleróza či stres. Nejčastější příčinou je však poškození sluchu hlukem.

Rozlišuje se akutní tinnitus, který trvá několik dnů, maximálně týdnů, a chronický šelest, který trvá déle než půl roku. Akutní většinou odezní sám a pokud není spojen například s poruchou zraku či závratěmi, není nutná návštěva lékaře.

Při chronickém je třeba lékařské vyšetření v případě, že postiženého pískání v uších psychicky obtěžuje a způsobuje mu například poruchy spánku či koncentrace.

Zdroj: WikiCommons

Závěry nejnovější studie, kterou provedli odborníci z nemocnice Mass Eye and Ear v Bostonu, hovoří o tom, že lidé trpící tinnitem mají ve skutečnosti poškozená specifická vlákna ve sluchovém nervu, což není možné detekovat standardními testy sluchu.

Proto se na ně nahlíží jako na lidi s normálním sluchem. Odborníci navíc zjistili, že u osob trpících šelestem v uších jsou neurony v mozkovém kmeni aktivnější v reakci na hluk než u lidí, kteří tinnitus nikdy nezažili.

Domnívají se proto, že jemná ztráta sluchu podněcuje mozek k nadměrné kompenzaci tohoto hendikepu zvýšením aktivity neuronů zapojených do vnímání zvuků. V důsledku toho lidé slyší něco, co vypadá jako „fantomové zvuky“.

Potíže se sluchem v hlučném prostředí

Do studie zahrnuli autoři 201 lidí, kteří tinnitus nikdy neměli, 64 osob, jež jím trpí občas, a 29 účastníků, kteří mají chronický tinnitus. Všechny vyšetřili pomocí audiogramu, na základě čehož bylo určeno, že mají normální sluch.

Když však odborníci umístili účastníkům do uší elektrody a měřili elektrickou aktivitu sluchového nervu a mozkového kmene v reakci na cvakání, zjistili, že lidé s tinnitem mají poškození specifického typu vlákna, které reaguje na hlasitější zvuky.

Stéphane Maison, klinický ředitel kliniky pro tinnitus v nemocnici Mass Eye and Ear v Bostonu, k tomu řekl: „To může vysvětlovat tak zvanou ‚skrytou ztrátu sluchu‘, kdy je u lidí hodnoceno, že mají normální sluch, přestože mají potíže se slyšením v hlučném prostředí.“ Na základě těchto zjištění věří, že by tinnitus mohl být v budoucnu léčitelný opravami poškozených vláken sluchového nervu.

Do té doby doporučuje Zdeněk Čada, ORL specialista, přehlušit obtěžující, dlouhotrvající tinnitus například poslechem hudby.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz