Domů     Technika
Česko může být absolutní špičkou NATO v 3D tisku
Martin Macourek 16.12.2023

Pro armádní logistiku je klíčové udržet techniku funkční na bojišti i v zázemí. „3D tisk má v tomto ohledu sehrávat zásadní roli,“ říká Tomáš Soóky, zakladatel společnosti 3Dwiser.

Využitím 3D tisku pro armádu se zabývají soukromé firmy i vědecká a univerzitní pracoviště. „Pro naši univerzitu není aditivní výroba nic nového, se soukromým sektorem spolupracujeme. Všichni si ale přejeme, aby tempo zavádění inovativních technologií do budoucích vojenských schopností bylo o poznání rychlejší,“ říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany.

Česká armáda je zatím se zaváděním 3D tisku pozadu. „Musíme zvýšit tah na bránu. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom byli úspěšní, akviziční procesy jsou ale pomalé. Od spolupráce s Univerzitou obrany si slibujeme, že bude katalyzátorem těchto změn,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.

3D tisk tradiční výrobu úplně nenahradí, dokáže ji ale skvěle doplnit. Například o tvarově složité výtisky z kovů, jak ukazuje precizní díl od Nikon SLM Solutions

Americké námořnictvo je nejdále

3Dwiser zastupuje i světově proslulé značky. Třeba Nikon SLM Solutions dominuje v aditivní výrobě z kovů využívající vícelaserové 3D tiskárny. Ta nachází uplatnění v leteckém, obranném nebo automobilovém průmyslu či ve zdravotnictví.

Jejich nejmodernější tiskárny umějí vyrábět vše od lopatek turbín a raketových motorů až po konstrukční prvky.

Na konferenci v Brně, kterou pořádala organizace DefSec Innovation Hub ve spolupráci s pražskou ČVUT vystoupili i zástupci americké firmy Markforged. Pro armády NATO připravila společnost unikátní 3D tiskárnu X7 Field Edition pro výrobu lehkých a odolných kompozitů, které lze vytisknout doslova kdy a kde je právě třeba.

Využívá ji také americká námořní pěchota na svých ponorkách. Letadlem ji lze v odolném pouzdře převážet i do těch nejodlehlejších oblastí a shodit padákem na místo určení. Model X7 slouží také na Univerzitě obrany v Brně.

Česká armáda má o 3D tisk stále větší zájem

Kouzlo inovace a reverzního inženýrství

3D tisk ale může pomoci nahradit i starší díly pomocí reverzního inženýrství. S využitím 3D skeneru mohou jednotky v terénu nasnímat zastaralé a polámané díly, upravit data a poslat je do tiskárny, kde vzniknou nové.

V armádě se často pracuje se systémy, které jsou v provozu více než 20 let a náhradní díly již nemusejí být dostupné.

3D tisk už dávno není jen o plastech, pracuje se s lehkými a odolnými kompozity se spojitou uhlíkovou výztuží, stejně jako s ultra polymery a špičkovými kovy.

Polní verzi 3D tiskárny Markforged lze použít i v bojových podmínkách – kde a kdy je právě třeba

 3D šetří čas i peníze

3D tisk může vstoupit i do oblastí, které na první pohled s pokročilými technologiemi nesouvisejí. Třeba taková firma Kříž, to jsou specialisté na výšivky, které zdobí uniformy vojáků, policistů a hasičů.

I společnosti tohoto typu hledají způsob, jak prostřednictvím té nejvyspělejší aditivní výroby dodat svým výrobkům co nejvyšší přidanou hodnotu. „Myslím, že výsostné znaky nemusejí být jen krásné a reprezentativní.

Chtěl bych jim dodat ještě vyšší uplatnění, třeba schopnost měřit vitální funkce nositelů našich uniforem. Hledám partnery, kteří mi s vývojem a výrobou pomohou,“ říká Libor Kříž, majitel společnosti.

3D tisk má obrovský potenciál. „Aditivní výroba nemusí nutně nahradit tradiční výrobní postupy, ale dokáže je výborně doplnit a přináší zcela nové možnosti. Už teď nabízí větší flexibilitu, umožňuje vyrábět mnohem složitější tvary, na míru přizpůsobené díly v menších sériích i kusově na zakázku, v celkovém součtu umí být levnější,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.

Související články
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz