Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie.
Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října.
Fakulta strojní se ve výuce může opřít o zázemí Centra 3D tisku Protolab, které patří k největším svého druhu ve střední Evropě a je vybaveno profesionálními 3D tiskárnami pro zpracování kovových, polymerních a kompozitních materiálů. .
Praxe na profesionálních 3D tiskárnách
„Studenti se naučí pracovat s technologiemi, na které narazí v budoucí praxi,“ vysvětluje garant magisterského programu docent Marek Pagáč z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie.
Absolventi studia vyjdou ze školy jako multioboroví specialisté, kteří se vyznají v konstrukci a 3D modelování stejně jako v reverzním inženýrství, 3D skenování, topologické optimalizaci nebo bionických konstrukcích. Jejich pochopení celého procesu ještě prohloubí znalosti obrábění a svařování.
Cena na trhu práce
Popularita aditivních technologií v průmyslu poroste, což absolventům otevře mnoho kariérních příležitostí na pozicích technologů, konstruktérů, programátorů nebo specialistů, kteří umějí zkombinovat technické vzdělání s dovednostmi dobrého marketéra.
Zájem jistě projeví strojírenské podniky, firmy zaměřené specificky na 3D tisk, ale také společnosti z oblasti automotive, zdravotnictví, letectví nebo průmyslového designu.