Domů     Medicína
Strach z „nehody“ uzavírá lidi doma. Inkontinence trápí až 40 % lidí
Jan Zelenka 20.7.2023

Inkontinence je souhrnné označení pro únik moči či stolice. Postihuje muže i ženy, přesto u žen je výskyt nemoci o něco vyšší. Uvádí se, těmito problémy trpí v průběhu života až 40 % české populace.

Číslo je alarmující, nicméně pouze zlomek nemocných své problémy řeší. Na vině je často stud a nedostatek informací – mnoho pacientů se nachází v informačních vakuu, o nemoci se příliš nemluví, je zatížena silným společenským stigmatem.

Potíže se objevují postupně, během času se prohlubují, mnoho pacientů proto postupně omezuje své sociální kontakty a uzavírají se doma. Řešení přesto existuje. Jedním z nich je tzv. sakrální neuromodulace, zákrok, který má až 95% úspěšnost.

Stimulátor v těle pacienta vysílá elektrické impulzy a tím obnoví správné fungování vylučování. Lidé se tak mohou vrátit zpět do plnohodnotného života, do práce, ke koníčkům, sportu.

Schéma zavedení stimulátoru v oblasti pánve. Foto: Medtronic

Zabiják sebevědomí

Inkontinence se projevuje nejen samovolným únikem moči či stolice, ale také problémy s vyprazdňováním. Pro močovou inkontinenci je charakteristická především hyperaktivita močového měchýře nebo naopak zadržování moči, které v některých případech vyžaduje cévkování.

Společenské stigma je v tomto případě ještě mnohem větší. Nejen že časté „odbíhání“ na toaletu narušuje každodenní fungování, někdy si nakonec pacienti nedojdou ani nakoupit, ale potíže to působí i v zaměstnání, o které mnohdy přijdou. Nemoc však současně zabíjí sebevědomí, společenský život i volný čas.

„Neviditelný“ strašák

Počet lidí, kteří mají zkušenost se samovolnými úniky, se zvyšuje s věkem. Mnoho případů je však i mezi mladšími pacienty, a zejména pacientkami – nemoc se mnohdy objeví po porodu. Tímto typem potíží trpí až 40 % české populace a převážně žen.

Inkontinence stolice trápí zhruba 3,5 % jedinců do 65 let, s vyšším věkem číslo narůstá.

Neurostimulátor a „telefon“/ovladač, kterým pacient může dle potřeby snižovat/zvyšovat stimulační intenzitu. Foto: Medtronic

A proč tak vysoké číslo? Nemoc „není vidět“, není život ohrožující a také se obvykle zhoršuje postupně. Svou roli hraje i stud, pacienti o nemoci nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími, stydí se o ní říct i lékaři a raději menší projevy přehlíží.

Na počátku potíží často stojí operace jiného problému, která naruší nervy v oblasti pánevního dna, dále poporodní poranění, poúrazové stavy, při kterých dojde k poranění míchy či mozku, někdy i jiná vážná onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza či mozková mrtvice.

Co dělat?

K první pomoci v těchto případech patří inkontinenční pomůcky jako například inkontinenční prádlo, pleny, vložky a tampony, ale i podložky používané při spánku. Pomoci mohou také cviky na posílení pánevního dna, dostupné jsou i léky, které snižují aktivitu močového měchýře.

Moderní metodou, která léčí závažnější případy problémů způsobené postižením nervů, je implantace neurostimulátoru, který obnoví normální fungování vylučování. Malý stimulátor se vkládá přímo do těla, nastavení frekvence lze upravovat tak, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků.

Fotka neustimulátoru, který je implantován do oblasti hýždě. Foto: Medtronic

Metoda sakrální neuromodulace je vysoce efektivní, zároveň i maximálně šetrnou metodou, která dokáže pacienta zbavit obtíží až o 95 %. Provádí se ve dvou krocích, nejprve je elektroda implantována tzv.

„na zkoušku“, po dobu čtrnácti dnů se zkouší účinnost terapie i nastavení stimulace, v této fázi je ovládána externím stimulátorem,“ popisuje MUDr. Julius Örhalmi, Ph.D., FASCRS, MBA z Nemocnice Hořovice.

Ve druhé fázi je implantován dlouhodobý stimulátor do oblasti nad kostrčí ‚natrvalo’. Zákrok je však vratný, pokud by například příčiny inkontinence postupem času vymizely, je možné přístroj snadno vyjmout.“.

Porovnání velikosti neurostimulátoru s 2eurovou mincí. Foto: Medtronic

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz