Domů     Vesmír
Evropská sonda Euclid odstartovala. Bude pátrat po temné hmotě a temné energii
Martin Janda 2.7.2023

Včera v 17:12 SELČ vynesla raketa Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě evropskou sondu Euclid. Jejím cílem je odhalit povahu dvou záhadných složek našeho vesmíru: temné hmoty a temné energie, a pomoci nám odpovědět na základní otázku: Z čeho se skládá vesmír?.

Po startu a oddělení od rakety potvrdilo Evropské středisko kosmických operací ESA (ESOC) v německém Darmstadtu v 17:57 SELČ získání signálu z družice Euclid prostřednictvím pozemní stanice New Norcia v Austrálii.

„Úspěšný start družice Euclid znamená začátek nového vědeckého úsilí, které nám pomůže zodpovědět jednu z nejzávažnějších otázek moderní vědy,“ říká generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Euclid bude pozorovat miliardy galaxií do vzdálenosti 10 miliard světelných let a vytvoří největší a nejpřesnější 3D mapu vesmíru, přičemž jedním z jejích rozměrů bude čas. Tato podrobná mapa tvaru, polohy a pohybu galaxií by měla pomoci odhalit, jak je hmota v kosmu rozložena a jak se rozpínání vesmíru vyvíjelo v průběhu kosmické historie, což astronomům umožní odvodit vlastnosti temné energie a temné hmoty.

Pro dosažení svého ambiciózního vědeckého cíle je Euclid vybaven 1,2m reflexním dalekohledem a dvěma inovativními vědeckými přístroji: VIS, který pořizuje velmi ostré snímky galaxií, a NISP, který dokáže analyzovat infračervené světlo galaxií podle vlnové délky a přesně tak určit jejich vzdálenost.

Sonda a komunikace budou řízeny z ESOC. Aby bylo možné zvládnout obrovské množství dat, které bude Euclid získávat, byla modernizována síť antén ESA Estrack pro hluboký vesmír. Tato data bude analyzovat konsorcium Euclid – skupina více než 2 000 vědců z více než 300 institucí z Evropy, USA, Kanady a Japonska.

V následujících čtyřech týdnech se Euclid vydá směrem k Lagrangeovu bodu 2, rovnovážnému bodu soustavy Slunce-Země, který se nachází 1,5 milionu km od Země (přibližně čtyřnásobek vzdálenosti Země-Měsíc) ve směru opačném než Slunce.

Tam bude Euclid vmanévrován na oběžnou dráhu kolem tohoto bodu a řídící mise zahájí činnosti k ověření všech funkcí sondy, kontrole dalekohledu a nakonec zapnutí vědeckých přístrojů.

Vědci a inženýři se poté budou věnovat intenzivní dvouměsíční fázi testování a kalibrace vědeckých přístrojů a přípravě na rutinní pozorování. Následná mise by měla trvat šest let.

Související články
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
Vesmír Zajímavosti 31.10.2024
Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne od 4. do 10. listopadu. Hlavní událostí festivalu budou již tradiční průmyslové dny Space2Business, které do Česka přilákají řadu zahraniční firem a expertů. Účast na veletrhu kosmických firem přislíbil americký […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz