Domů     Příroda
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Jan Zelenka 8.6.2023

Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center.

Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup je zdarma..

Lákadly letošního, již sedmého ročníku veletrhu budou mimo jiné úniková hra Staňte se tajným agentem, mikroskopické zkoumání spermií různých druhů savců, určování vlastních vzorků hornin či podepisování hlaholicí.

S pomocí vědců si bude možné třeba spočítat věk ryby z šupin, zjistit, co se dá vyčíst z korespondence spisovatelů a básníků, vypěstovat krystal, vyrobit si blesk v mikrovlnné troubě, vyzkoušet simulátor funkce solárního panelu, prozkoumat mlžnou komoru anebo zajít do laserového bludiště.

Všichni vystavovatelé, ať už vědci, pracovníci ZOO Praha, zdravotničtí záchranáři, vysokoškolští učitelé a výzkumníci, vývojáři soukromých společností nebo popularizátoři vědy, budou ochotni odpovídat na zvědavé otázky návštěvníků.

Předat radost z poznávání

„Chceme představit nejen záběr naší práce a šíři vědních oblastí, ale i špičkovou úroveň a zároveň aktuálnost a společenskou odpovědnost vědy,“ říká Eva Zažímalová předsedkyně Akademie věd ČR, instituce, která sedmý ročník Veletrhu vědy pořádá.

„Silně vnímáme, že jedním ze zásadních úkolů vědy je ukazovat co nejširší veřejnosti výsledky své práce financované z veřejných peněz, probouzet zájem o vědecké poznání i o racionální přístup k novým poznatkům, zvláště u mladých lidí.

Ale to hlavní je předat radost z poznávání, objevování i překonávání zdánlivě neřešitelných či příliš složitých problémů,“ zdůrazňuje předsedkyně AV ČR.

V sále s 80 m2 obrazovkou

Stánky s expozicemi doplní vědecká představení pro školy, panelové diskuse, přednášky, workshopy a besedy – to vše v multimediálním sále s obří obrazovkou o rozloze 80 m2. Nebudou chybět ani oblíbené science show – zábavné experimenty doprovázené výbuchy, ohněm a dýmem.

Mladší školáci se mohou těšit na vyprávění o vzniku Sluneční soustavy a života na Zemi. Ti úplně nejmenší jsou zváni na pohádku Běla mezi včelami, která děti zavede do včelího úlu. Panelové diskuse, tradičně moderované Václavem Moravcem, se budou letos věnovat energetice, genové terapii či právu na nenávist.

Novinky letošního ročníku

K vystavovatelům, kteří se Veletrhu zúčastní poprvé, patří ZOO Praha, které připravuje expozici zaměřenou mimo jiné na ochranu živočichů v lidské péči, nebo Fakulta elektrotechnická ČVUT, jež představí nevšední technologie, jako jsou robopes SPOT, pásoví roboti a kráčející mravenci.

Poprvé se na veletrhu budou prezentovat také Dopravní podnik hl. m. Prahy, Paměť národa nebo Národní ústav duševního zdraví.

Diskuse s vědci vítány

Novinkou budou i dva diskusní pořady s mladými vědci, diváci jsou zváni, aby jim přímo v sále kladli dotazy: Vědecká zastávka ve čtvrtek od 16.00 a Zeptej se vědce live! v neděli od 15.00.

Ve vstupní hale bude nově Malá scéna Akademie věd. Na jejím pódiu se během veletrhu vystřídají zajímaví hosté, kteří návštěvníkům přiblíží aktuální témata a výsledky špičkového výzkumu AV ČR.

Zajímavou zkušeností pro návštěvníky může být i účast na živém natáčení podcastu Věda na dosah ve čtvrtek od 16:30 do 17:30 v improvizovaném studiu naproti multimediálnímu sálu. Hostem bude špičkový vědec Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který nedávno získal prestižní evropský grant ERC Advanced.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz