Domů     Technika
V Praze vznikl inkubátor pro univerzitní a akademické spin-off společnosti
Jan Zelenka 4.5.2023

Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.

Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA INCUBE. Ten se liší tím, že spin-off firmy přímo nezakládá, ale poskytuje vědeckým týmům své know-how v přípravě vstupu do komerčního prostředí.

Zaměřuje se hlavně na výzkumy v oblasti farmacie, medicíny, zdravých potravin, vzdělávání či moderních technologií.

Zázemí, v němž tuzemské univerzitní projekty vznikají, je z mého pohledu srovnatelné se zahraničím. Problémem je však finanční podpora pro samotný vývoj a výzkum,“ říká Petr Čihák, ředitel inkubačního programu FABA INCUBE. Podle něho není financování jedinou komplikací, s níž se čeští vědečtí a výzkumní pracovníci na univerzitách potýkají. „Neméně zásadní je také nedostatek odborníků, kteří by zvládli participovat na transferu znalostí a inovací z vědeckého prostředí do komerčního,“ dodává Čihák.

Vznik univerzitních transferních oddělení

Právě onen kýžený transfer výsledků univerzitních výzkumů do praxe vyžaduje finance a know-how. Změnit to mají nově vznikající transferní oddělení českých a slovenských univerzit i úspěšné inkubační programy.

Proces přechodu z akademické půdy do komerčního prostředí je klíčový pro získání potenciálního investora, který představuje příležitost, jak patenty a vynálezy, inovace či inovativní myšlenky uvést do praxe.

Foto: Pixabay

FABA jako součást vědeckých týmů

V České republice se začíná diskutovat o zavedení průmyslového doktorátu, který by měl spojit doktorské studium s praktickými zkušenostmi. Program FABA INCUBE takové propojení prostřednictvím smart capital přímo nabízí.

Zahrnuje základní kroky, které jsou pro přechod do komerčního světa nezbytné, ale na jejich realizaci nemají vědečtí pracovníci kapacitu a mnohdy ani potřebné znalosti.

Inkubační program vznikl na základě úspěšných projektů v oblasti zdravotnictví a energetiky. „Naše předchozí finanční transakce pomohly například při realizaci nového postupu léčby neplodnosti pomocí umělého oplodnění anebo jsme přispěli k rozvoji možné energii budoucnosti prostřednictvím projektu Napoleon, unikátní technologii plynem chlazeného reaktoru na výrobu vodíku,“ vysvětluje Robert Flocius, ředitel skupiny FABA CAPITAL.

Foto: Pixabay

Cílem programu FABA INCUBE je stát se součástí vědeckých týmů, tvořit spolu s nimi smysluplné projekty, aby se jejich idea stala skutečnou, pro lidstvo trvalou hodnotou s pozitivním dopadem. „Není v mých silách a schopnostech udělat svět lepší pro další generace, ale prostřednictvím inovativních projektů s pozitivním dopadem a společenskou odpovědností se o to chci alespoň ve FABA INCUBE pokusit,“ uzavírá Petr Čihák.

Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz