Domů     Příroda
Která hora na Zemi nejvíce „vyčnívá“ do vesmíru? Everest to není!
Zdroj: Pixabay

Zpracování vědeckých dat nemusí být pouze nudnou rutinou, ale může přinést i nebývalý pohled na planetu Zemi…

Pracovníci z Observatoře námořnictva Spojených států zpracovávají a aktualizují data, která slouží k námořní navigaci, ale například i ke kalibraci systému GPS. Pro přesné měření polohy na zeměkouli se používá speciální trojrozměrný model, které je průběžně aktualizován na základě nových měření, a to jak pozemských, tak i vesmírných.

Na něj je potom aplikována Mezinárodní služba pro rotaci Země a referenční systém (International Earth Rotation and Reference Systems Service čili IERS).

Aktualizace modelu Země na základě posledních měření zakřivení a hloubky dna oceánů poskytnutá družicemi vesmírných agentur NASA a ESA probíhala po velkou část roku 2022. Ve svém volném čase potom astronom Andrew Cenko a výzkumník Onic Shuvo využili nová data k ověření některých pravdivosti některých informací o Zemi, které se tradují.

Zploštělá Země

Země totiž není díky své rotaci dokonalou koulí, ale odstředivou silou je na pólech zploštělá a v oblasti rovníku naopak vypouklá. Střední poloměr Země v oblasti rovníku se udává jako 6 378 kilometrů. Avšak poloměr měřený z jižního pólu do středu je přibližně 6 357 kilometrů, což je zhruba o 21 kilometrů méně než na rovníku.

Navíc severní polokoule obsahuje více hmoty, a Země tak sebou při otáčení kolem své osy mírně „hází“, podobně jako nevyvážené kolo.

Vědci použili zpřesněný trojrozměrný model Země, aby určili vzdálenost některých populárních lokalit od středu při zohlednění jejího zploštění. Pokud by se hledalo místo na povrchu Země, které je nejdále od jejího středu, tedy nejvíce „vyčnívá“ do vesmíru, nebyl by to Mount Everest se svými 8 848 metry nad mořem. Ten již leží ve větší vzdálenosti od rovníku na severní polokouli.

Zdroj: Wiki Commons by Eduardo Navas

Vítěz se nachází v Ekvádoru

Je proto třeba hledat mezi vysokými horami v rovníkové oblasti. Nejvzdálenějším bodem na povrchu Země od jejího středu je tak stratovulkán Chimborazo v Ekvádoru. Jeho vrchol Whymper má nadmořskou výšku 6 263 metrů, a protože se nachází prakticky na rovníku, „vyčnívá“ o 1,49 míle, tedy přibližně 2,4 kilometrů dále do vesmíru než vrchol Mount Everestu.

Everest překoná z tohoto pohledu i vrchol Kilimandžára v africké Tanzanii, byť jen těsně, protože jeho vrchol Uhuru má nadmořskou výšku 5 895 metrů a leží o něco dále od rovníku než Chimborazo. Cenko a Shuvo tak pomocí nových dat potvrdili a zpřesnili výpočty zeměměřiče Josepha Senny z Oceánografického institutu námořnictva Spojených států, který tato tvrzení zpopularizoval.

Nejvýznačnější hora planety

Dále se zaměřili na topografickou prominenci, čili význačnost. Ta určuje relativní výšku hory vůči jejímu okolí, typicky do nejbližšího sedla, ze kterého je možné začít stoupat na jiný vyšší vrchol. Protože je Mount Everest obklopen dalšími himalájskými osmitisícovkami ve svém nejbližším okolí, není jeho relativní výška nijak velká a sotva převyšuje 4 000 metrů, byť žádný z okolních vrcholů není technicky vyšší.

Při hledání význačných hor je proto třeba se zaměřit na osamoceně stojící vrcholy a nejvyšší hory jiných kontinentů. A případně nahlédnout i pod hladinu oceánu. Díky přesnému měření hloubky oceánu byli schopni Cenko se Shuvou určit jako nejvyšší horu od její základny havajskou sopku Mauna Kea.

Její nadmořská výška činí 4 205 metrů, ale od základny na mořském dně měří úctyhodných 10 205 metrů, dle dřívějších měření dokonce 10 211 metrů. To ji s velkou rezervou řadí i před Mount Everest.

V rámci Sluneční soustavy, ale existuje jiná mamutí hora, která hravě překonává všechny pozemské rekordmany. Nachází se na Marsu. Jedná se o vulkán Olympus Mons, což je latinský název pro Horu Olymp, který vystupuje 26 kilometrů nad povrch okolní marsovské planiny. Jeho základna má pak průměr 624 kilometrů a zabírá plochu velikosti Francie.

Štítky:
Související články
Při pozorování orangutana sumaterského dospěli vědci k překvapivému odhalení. Šikovný primát si totiž sám dokázal vyléčit velké zranění na tváři s pomocí rostlinné pasty. Je to nejspíš vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o své zranění s pomocí rostliny. „Jsou to naši nejbližší příbuzní a to opět ukazuje podobnosti, které […]
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz